Adana Oyun Terapisi - Psikolog Onur Bal
1432
post-template-default,single,single-post,postid-1432,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Adana Oyun Terapisi

Adana Oyun Terapisi

Oyun; çocuğun dünyasına giriş anahtarıdır. Çocuğun işidir, kurallarını ve sınırlarını kendi belirlediği, kendinden bir şeyler kattığı, hiç sıkılmadığı işi. Belki de çoğu zaman birey olduğunu bile unuttuğumuz çocuğun dış dünyayı algılayış şeklini bize yansıttığı alandır.

Çocukların kendilerini ifade etme şekli yetişkinlerden farklılık gösterir, onların kelimeleri oyuncaklardır. Oyun odaları özgürlük alanlarıdır, bu yüzden bir çocuk oyun oynarken bize kendi  kişisel gelişimi ve ihtiyaçları konusunda birçok ipucu verir. Oyun terapisi bu ipuçlarına yakından bakabilmemizi ve çocuğun ruhsal yapısını görmemizi  sağlayan  gelişimsel bir terapi şeklidir. Amacımız çocuğun ideal gelişimini gerçekleştirmesi için ona yardımcı olmaktır. Oyun alanında kontrol çocuktadır ve bu kontrol hissi çocuğa birey olduğunu hatırlatır. Çevrenin aksine kuralları koyan, onu eleştiren, sürekli nasıl doğru yapmasını anlatan bir otorite yoktur. Çocuk bu alanda sorumluluk almayı ve duygularını dışa  vurmayı öğrenir. Oyun terapisinde kullanılan teknikler kadar çocuk ile kurulan teropatik ilişki de iyileştirici faktörler arasındadır. Çocuğu koşulsuz kabul edebilmek, onun yaşamı ve hisleri  ile empati kurabilmek, ona güvenilir bir ortam yaratabilmek,  çocuk ile birlikte çıkılan bu yolculukta olmazsa olmazlardandır. Terapist, çocuğun kendi sorunlarını çözme kapasitesine sahip olduğuna inanır ve seans boyunca dikkati çocuğun üzerindedir.

Oyun Terapisinin Tarihçesi

Freud’un ünlü küçük Hans vakasına kadar gider. Bu vaka ile birlikte çocuklar ile de çalışılabileceği keşfedilmiştir. Hung Helmont (1913) bunu bir adım ileri taşıyarak  çocuklar ile terapide materyal kullanmıştır. Daha sonraları Melanie Klein, Margareth Lowenfeld, Anna Freud ve Virginia Axline isimler de bu konu üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir.

 Adana Oyun Terapisi  Hizmet ve Uygulama Alanları

  • Davranış Problemleri
  • Öfke Kontrolü
  • Kayıp ve Yas
  • Boşanma
  • Travma
  • Kaygı
  • Özgüven
  • Aile ve Çocuk İlişkileri
  • Depresyon gibi alanlarda kullanılabilir.

2,5-12 yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilir.Çocuk ve aile ile yapılan görüşmeler sonucunda oyun terapisi ile ilerlemek uygun görüldüğünde seanslara başlanabilir.

Oyun terapisi, her çocukta etkili olmakla birlikte, özellikle; konuşma ve okuma sorunları olan, dikkat eksikliği tanısı konulmuş; kayıp ve yas yaşayan; duygusal, fiziksel ya da cinsel tacize uğramış; ya da ailenin  dağılması boşanma gibi nedenlerle ruhsal sorun yaşayan çocuklarda oldukça etkili bir yöntemdir.

Çocuk ve ergen terapisi hakkında bilgi almak için tıklayın..

Oyun terapisi sürecinde ebeveynlere de evde oyun terapisi sürecini öğretir ve geri bildirimlerle değerlendirilir.

Adana Oyun Terapisi Ücretleri

Oyun terapisi ücretleri ve uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi için şimdi randevu oluşturabilirsiniz.

Psikolog Nazlı Akkuş

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR