Alkol bağımlısı mıyım? 10 Alkol Bağımlılığı İşareti. - Psikolog » Onur Bal
134
post-template-default,single,single-post,postid-134,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Alkol Bağımlılığının 10 İşareti

Alkol Bağımlılığının 10 İşareti

Alkol bağımlılığı bazı aileler için büyük problem olmaktadır. Alkol kendi başına bağımlılık yapmaz. Alkol bağımlılığı geliştirmenizi sağlayan beyninizdeki kimyasal tepkimelerdir. Alkol beynin dopamin salgılamasını arttırır ve dopamin ödül mekanizmasını çalıştırır. Bu da sarhoş olduğunuz zaman kendinizi iyi hissetmenize yol açar. Aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonlardan olan endorfin de alkollü olduğunuz zaman salgılanır.

Fakat alkole “tolerans” geliştirmeye başladığınız zaman işler kötüye gider. Yani alkol almaya alışırsınız ve alınan alkol miktarı yeterli gelmez, arttırmak zorunda kalırsınız. Psikologlara göre alkol bağımlılığı tam burada başlıyor.

Alkol tüketimi arttıkça beyin daha az dopamin üretir ve alkolün etkisine “dirençli” olur. İçki içmediğiniz zaman gerçekten rahatsız edici yan etkileri olabilir. Bu yan etkilerden kurtulmak için birkaç bardak daha içmek istersiniz. Alkol bağımlığı yaratan içtiğiniz içki değil, beyninizdeki bu etkidir.

Şunu söylemeliyim ki psikoloji dünyasında bağımlılık tanımı ilk kez alkol bağımlılığı için yapılmıştır. Alkol bağımlılığının ana tanımlayıcı özelliği alkol almak için istek olmasıdır.

Alkol bağımlılığı ile en sık beraber görülen psikiyatrik rahatsızlıklar; diğer maddelere bağlı bağımlılıklar, antisosyal kişilik bozukluğu, duygudurum bozukluğu ve anksiyete bozukluğudur. Veriler  tartışmalı olsa da alkolik olan kişilerin intahar etme riski; toplumun geri kalanına göre daha fazladır.

Özel günlerde veya arada sırada alkol alıyor olabilirsiniz. Alkol bağımlılığı geliştirmenizi engellemek için dozunda bırakmalısınız.

İşte size Alkolle sorunlarınızın olduğunun 10 işareti.

Eğer kendinizde veya yakınlarınızda bu işaretleri görüyorsanız, profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

  1. İçkiyi azaltmaya çalışmak.”Yalnızca bir bardak içeceğim”, alkol almamayı değil, kişinin istediği kadar almayı planlaması.
  2. Yakın çevresiyle veya ailesiyle sorunlara neden olduğu halde alkol almaya devam etmek.
  3. Sarhoş olduğu zaman kazalar yaşamak veya riskli durumlar ortaya çıkması, fakat bireyin yine alkol almaya devam etmesi.
  4. İçki içmek hakkında çok düşünmek ve akılda sürekli “Ne zaman içebilirim?” sorusunun olması.
  5. Arkadaşlar veya aileden ne kadar içtiğini saklamak, olduğundan daha az göstermeye çalışmak.
  6. Hafıza kaybı yaşamak.
  7. Eğer bir etkinlik ya da alkol arasında kalınırsa, alkol almayı tercih etmek.
  8. Bireyin; sürekli kendini alkole yönelten mazeretler bulması. “Bugün cumartesi dışarı çıkıp vodka içmeliyim”
  9. İçki içmeyi kesmek istemek fakat başaramamak.
  10. Uyku sorunları yaşamak.

Alkol bağımlılığı uzman yardımı gerektiren ciddi bir problemdir. Yukardaki işaretlerden bir çoğunu kendinizde veya herhangi bir yakınınızda buluyorsanız, bir uzmana danışmanız sizin ve sevdikleriniz için en iyisi olacaktır.

İçinizde yaşadığınız öfkeyi alkolle dışa vuruyor olabilirsiniz. Psikoterapi almak alkol bağımlılığınızı büyük ölçüde yok edebilir..

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR