Anoreksi nedir? Anoreksiya Nevroza Belirtileri | Psikolog » Onur Bal
395
post-template-default,single,single-post,postid-395,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Anoreksi nedir? Anoreksiya Nervoza Belirtileri

Anoreksi nedir? Anoreksiya Nervoza Belirtileri

Bir çok kültür yemekle meşguldür. Türkiye’de bugün sayısız yeni restoranlar açılmakta, televizyon şovlarında yemek hazırlama veya yemek üzerinden yarışma programları yapılmaktadır. Kilo vermek için diyet yapmak çok yaygındır ve bir çok insanın, özellikleri kadınların, zayıf olma arzusu yılda milyarlarca dolar kazandıran bir pazarın doğmasına neden olmuştur. Yemek yapmaya ve yemeye olan bu yoğun ilgiye bakıldığında, insanlarda anoreksi ve diğer yeme bozukluğu davranışının geliştirmesi hiç şaşırtıcı değildir.

 

Anoreksi, anoreksiya nervoza olarak da adlandırılır. Anoreksiya terimi, iştah kaybı anlamına gelmektedir ve Nervoza, kaybın duygusal nedenlerden olduğunu belirtmektedir. Fakat bu terim, yanlış isimlendirme sonucu oluşmuştur çünkü anoreksik olan çok sayıda insan yemek ile ilgili, ilgi ve iştahını kaybetmez. Aksine kendilerini aç bırakırlarken, bozukluğu olan çoğu insan yiyecekle meşgul olur. Örneğin bu kişiler, devamlı yemek kitabı okuyabilir ve aileleri için lezzetli yemekler hazırlayabilirler.

Anoreksi belirtileri

 • Sağlıklı beden ağırlığını sağlayan davranışların kısıtlanması. Bu, kişinin kilosunun, yaşı ve boyuna göre normal kabul edilen kilodan çok düşük olması anlamına gelmektedir. Kilo, tipik olarak diyet yapma yoluyla kaybedilir ancak çıkarma davranışları (kendi kendini kusturma, müshil ve idrar söktürücünın fazla kullanımı) ve aşırı egzersizde bu amaçla kullanılabilir.

 

 • Kilo almaktan ve şişmanlamaktan çok korkmak. Bu korku, kilo kaybı ile azaltılamaz. “Aşırı zayıf” gibi bir şey yoktur.

 

 • Kişinin beden ağırlığını ya da biçimini nasıl algıladı ile ilgili bozukluk. Anoreksik olanlar, aşırı zayıflarsa bile, aşırı kilolu olduklarını ve bedenlerinin bazı parçalarının özellikle karın, kalça ve bacakların üstüne odaklanır ve şişman olduğunu iddia ederler. Beden şeklini kontrol etmek için, kendilerini sıklıkla tartarlar, bedenlerinin fazla farklı bölümlerini ölçer ve aynadaki yansımalarını eleştirel bir şekilde incelerler.

 

Anoreksi, genel olarak erken ve orta ergenlik çağlarında, sıklıkla diyet yapma ve bir yaşam stresinin olmasının ardından başlamaktadır. Anoreksiyanın yaşam boyu yaygınlığı %1’den azdır ve bu bozukluk kadınlarda erkeklere oranla on kat daha fazla görülür. Erkeklerde anoreksi görüldüğünde belirtiler ve aile çatışması gibi diğer özellikler, aynı bozuklara sahip kadınlarla genellikle benzerdir.Psikologlar bu konuda anoreksi yaygınlığında ki cinsiyet farkı son yıllardaki idealin zayıflık olduğunu destekleyen kadın güzelliği hakkında kültürel vurguyu yansıtabileceğini düşünüyorlar.

 

Anoreksik kadınlar, sıklıkla depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, fobi, panik bozukluk, madde kullanım bozuklukları ve  çeşitli kişilik bozuklukları tanısı alırlar.

Anoreksi fiziksel sonuçları

Anoreksi kişilerin kendi kendilerini aç bırakmaları ve müsil kullanımları bir çok istenmeyen biyolojik sonuca neden olmaktadır.

 • Kan basıncı genel olarak düşer
 • Kalp atım hızı yavaşlar
 • Böbrek ve sindirim sistemi problemleri oluşur
 • Kemik yoğunluğu azalır
 • Cilt kurur
 • Tırnaklar kolay kırılır
 • Hormon seviyeleri değişir ve düşük düzeyde kansızlık oluşabilir. B
 • Bazı insanların saçları dökülür ve bedenlerinde küçük yumuşak tüyler çıkabilir. Bunlar daha az görülen semptomlardır (belirtilerdir)

 

Anoreksi seyri

Anoreksik insanların %50 ya da 70 kadarı zamanda iyileşmektedir. Fakat bu süreç altı ya da yedi yıl sürer ve sabit bir yeme düzeninin, kilonun sürdürülmesinin sağlanması öncesinde nüksler (bozukluğun tekrarlanması) yaygındır. Özellikle zayıflara değer veren kültürlerde insanların kendileriyle ilgili bozulmuş görüşlerinin değerlendirilmesi gayet zordur.

Anoreksiya nevroza, hayatı tehdit eden bir hastalıktır: ölüm oranları bozukluklara sahip olan insanlarda genel nüfusa göre on kat daha fazla iken psikolojik bozuklukları olan kişilere göre ise iki katı fazladır.

Brezilyalı model Ana Carolina Restron, anoreksiden dolayı 2006 yılında, 21 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

 

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR