Boşanma ve Çocuk - Psikolog Onur Bal
1364
post-template-default,single,single-post,postid-1364,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Boşanma ve Çocuk

Boşanma ve Çocuk

Boşanma sürecinde ebeveynler

Ayrılık kararı alan anne-babaların boşanması gerçekleştikten sonra kimi anne-babalar ilişkilerine çocukları için dostça devam edebilirken kimi anne-babalar da aralarındaki gerginlik, huzursuzluk, kızgınlık ve öfke ile başa çıkamayarak eşine karşı hissettiği duygularını çocuklarına yansıtırlar.

Çocuğun anne-babasız büyümesine sebebiyet verdiklerini düşündükleri için kendilerini suçlu hisseden ebeveynler çocuklarına her zamankinden daha abartılı davranışlarda bulunurlar.

Kişisel çatışmalardan dolayı boşanan ve çocuklarını bir ebeveyni eksik olarak büyüten anne-babalar çocukların bu eksikliğini maddi armağanlarla gidermeye çalışırlar. Ailenin dağılmasını maddi armağanlarla doldurmaya çalışan anne-babalar çocukların mülkiyet duygularını arttırmakta ve paylaşmayı öğrenmesini engellemektedir.

Boşanma ve Çocuk

 • Ebeveynler arası anlaşmazlıkları, kavga ve küslükler bazen evli kalmayı zorlaştırabilir ve bu durumda anne babalar artık birlikte yaşamak istemediklerinden boşanmaya karar verirler.
 • Boşanmanın anne ve baba arasında gerçekleşir, çocuğun bu durumda hiçbir suçunun olmadığı ona anlatılmalıdır.
 • Anne babalar boşandığında çocuklar birçok farklı duygular hissedebilir. Bu tamamen normaldir. Boşanma sonrasında çocukların yaşayabildiği olağan duygular: üzüntü, kızgınlık, rahatlama, kafa karışıklığı, endişe, utanç, suçluluk.. 
 • Bu rahatsızlık veren duygular sonsuza kadar sürmez, ancak çocuk bunlarla başa çıkmak için bu duygular hakkında konuşmak ve dışa vurmak gibi bazı yöntemler uygulayabilir. Ağlayabilir, hissettikleri ve kafasındaki sorular hakkında gerek anne babasıyla gerekse uzmanlarla konuşabilir.

Adana Psikolog Onur Bal İletişim Bilgileri’ne ulaşmak için tıklayınız..

Boşanma sonrasında olabilecek değişiklikler 

 • Boşanma sonrası ebeveynler tekrar bir araya gelmeseler de, çocuğun her ikisini sevmeye devam edebileceği anlatılmalıdır.
 • Boşanma ardından anne ve babalar bazen kendilerini daha rahatlamış hissederler, böyle durumlarda onlarla eskiye göre daha güzel zaman geçirebilirsin.
 • Anne ve baba birbirleri hakkında bazen kötü sözler söyleyebilir, bu durumda çocuk onlara her ikisini de çok sevdiğini söyleyip, bunları duymak istemediğini iletmelidir.
 •  Boşanan çiftler birbirlerine mesaj iletmek için çocuğu aracı olarak kullanabiliyorlar. Bu sağlıksız  bir davranıştır.

İki ev arasında yaşam

 • Boşanma ardından anne babalar; iki ev arasında farklı zamanları, her iki evinde ayrı kuralları olabileceği çocuğa anlatılmalı ve çocuktan bu duruma saygı duymasını beklediklerini iletmelidir.
 • Boşanma sonrası özel günler bölünebilir veya iki kez kutlanması gerekebilir, bu nedenle çocuk kendini bölünmüş, iki tarafa çekiştirilmiş hissedebilir.
 • Bu özel günlerde çocuk farklı ortamlarda farklı kutlamaların tadını çıkarabilir.

Boşanma konusunda, boşanma öncesinde ve boşanma sonrasında psikolojik destek almak için Adana Psikolog Onur Bal randevu talep formunu doldurabilirsiniz..Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR