Bulimia nedir? Bulimia Nevroza Belirtileri | Psikolog » Onur Bal
408
post-template-default,single,single-post,postid-408,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Bulimia nedir? Bulimia Nervoza Belirtileri

Bulimia nedir? Bulimia Nervoza Belirtileri

Daha önce yeme bozukluklarından Anoreksiya Nervoza‘ya değinmiştim. Bulimia , Yunanca’da “öküz eti açlığı” anlamına gelmektedir. Bozukluk, çok miktarda yiyeceğin aniden tüketilmesinin ardından kilo alımının engellenmesi amacıyla kusma, aç kalma, aşırı egzersiz gibi telafi edici bir davranışın takip ettiği dönemlerden oluşur.

Psikologlar tıkanmanın iki özelliği olduğunu söyler: Birincisi, aşırı miktarda yiyeceğin yani çoğu insanın yiyebileceğinden daha fazla yiyeceğin kısa bir süre içinde (örneğin, iki saatte) yenmesidir. İkincisi ise yemek yeme esnasında kontrolün kayıp edildiği hissi, yani kişinin yerken duymayacağını hissetmesidir.

Eğer tıkanırcasına yeme çıkarma, Anoreksiya Nervoza ve aşırı kilo kaybı varlığı oluyorsa, Bulimia Nervoza tanısı verilmez; İyi bir psikolog bu durumda doğru tanının, Anoreksiya Nervoza’nın tıkanırcasına yeme/çıkarma alt türü olduğunu bilir.

Anoreksiya ve Bulimia arasındaki en büyük fark kilo kaybıdır: anoreksik insanlar çok fazla kilo kaybederken bulimik insanlar ise kaybetmezler.

Bulimiada,  tıkanmalar gizli gizli yapılır, stres nedeni ve oluşturdukları olumsuz duygular ile tetiklenebilir ve kişi rahatsız olacak kadar doyana dek devam eder. Bir çalışmada bu limiti olan kadınların yalnız olduklarında bir sabah ya da öğlen tıkanırcasına yeme eğilimi olduğunu göstermiştir.

Ayrıca çok istenen bir yiyecekten kaçınılması, o günün ertesi sabahı tıkanırcasına yeme döneminin yaşanması ile ilişkilidir. Diğer çalışmalar ise tıkanmalarını, olumsuz sosyal etkileşim ya da en azından negatif sosyal etkileşim algısının sonrasında gerçekleşme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Bulimia Nervoza belirtileri nelerdir?

  • Tekrarlayan tıkanırcasına yeme dönemleri
  • Kilo alımına engellemek için tekrarlayan telafi edici/ dengeleyici davranışlar, örneğin kusma
  • Öz değerlendirme için beden şekli ve kilosunun çok önemli olması.

Bulimia Nervoza genellikle geç ergenlik ya da erken yetişkinlik döneminde başlar. Vakaların %90’ı kadın verir ve bozukluğun kadınlarda yaygınlığının %1-2’si kadar olduğu düşünülmektedir. Polemik olan insanların çoğu bozukluğu başlamasından önce bir miktar kiloludur ve tıkanmalar genelde diyet yapma dönemlerinde başlar. Anoreksiya Nervoza ve Bulimia Nervoza kadınların ergenlik döneminde başlamasına karşın bozukluklar yetişkinlik ve orta yaşa kadar süreklilik gösterebilir.

Bulimia Nervoza özellikle depresyon, kişilik bozukluklari, kaygı bozukluklari, madde kullanım bozuklukları ve davranın bozuklukları gibi bir çok başka tanı ile beraber görülebilir. Bu limiti olan erkeklerin de duygudurum bozukluğu ya da madde kullanım bozukluğu tanısı alma riski vardır. Bu günlük insanlardaki intihar oranları genel nüfusa göre daha fazladır ancak anoreksik insanlara göre büyük ölçüde daha azdır.

Bulimia Nervoza fiziksel sonuçları

  • Adet kanaması döngüsü ile ilgili düzensizlikler.
  • Sık çıkarma davranışları potasyum azalmasına sebep olabilir.
  • Eğer ishal olmak için yoğun bir müshil kullanımı varsa, elektolitlerde değişimlere değişmelere ve kalp atımında düzensizliklere neden olur.
  • Tekrarlayan kusmalar, karın ve boğazda doku yırtılmalarına, mide asitlerinin dişleri yavaş yavaş tüketmesi ile dişlerin yıpranmasına ve diş minelerinin kaybolmasına neden olabilir.
  • Tükürük bezleri de şişebilir.


Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR