Erkek ve Kadında Cinsel İşlev Bozuklukları - Psikolog Onur Bal
1281
post-template-default,single,single-post,postid-1281,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Erkek ve Kadında Cinsel İşlev Bozuklukları

Erkek ve Kadında Cinsel İşlev Bozuklukları

 

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsellikle ilgili sorunlar bireysel bütünlüğün bozulmasına yol açarak, bireylerin ruhsal ve sosyal sorunlar yaşamasına sebep olurlar. Cinsel işlev bozuklukları; sertleşme bozuklukları, kadında orgazm bozukluğu, cinsel ilgi ve uyarılma bozukluğu olmak üzere 3 grupta ele alabiliriz.

Kadın ve erkekte cinsel işlev bozuklukları dediğimiz zaman; biyolojik, psikolojik ve bireysel birçok faktörden etkilenen karmaşık bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Cinsel sağlığı bozan nedenlerin iki başlıkta toplayabiliriz.

 1. Organik nedenler;  Damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker, kronik hastalıklar vs., ilaç kullanımı (yan etkileri),alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı.
 2. Psikolojik nedenler; Partnerle (eş) ilişki sorunları, depresyon, anksiyete bozuklukları, kişilik özelliklerinin etkisi sayılabilir.

Ancak genellikle ortaya çıkan sorunda her zaman saf bir sınıflama da yapılamayabiliyor. Sorunun oluşumunda her iki etken de (organik ve psikolojik) birlikte olabilir.

[/vc_column_text]

Psikoloji ve psikiyatrinin temel kitabı kabul edilen DSM-V ise cinsel işlev bozuklukları için cinsel yanıt döngüsünü belirleyen sürecin bozulması ya da cinsel ilişkide ağrı ile karekterizedir. Ve tanı konulmadan önce kişinin cinsel istek beklentiler ve performansına yönelik tutumlarını etkileyebilecek etnik, kültürel, dini ve sosyal yapısı göz önünde bulundurulmalıdır.

Cinsel işlev bozuklukları aşağıdaki gibi sınıflanabilir:

 • Sertleşme Bozuklukluğu
 • Kadında Orgazm Bozukluğu
 • Kadında Cinsel İlgi / Uyarılma Bozukluğu
 • Erkekte Düşük Cinsel İstek Bozukluğu
[/vc_column][/vc_row]

Cinsel İşlev Bozuklukları – Sertleşme Bozukluğu 

Sertleşme Bozukluğu; sürekli ya da yineleyici olarak , peniste yeterli sertlik sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe durumudur. Herhangi bir cinsel etkinliği başlatmak veya sürdürmek için yeterli sertliği sağlamada güçlük olarak da tanımlanabilir. Bu sorun her cinsel etkinlik sırasında olabileceği gibi sertleşme sorunu sadece belli cinsel etkinliklerde de ortaya çıkabilir. Örneğin mastürbasyon sırasında sertlik sağlanırken, eş ile yaşanan cinsel etkinliklerde sertleşme sağlanamayabilir.

Sertleşme Bozukluğu’nun Cinsel İşlev Bozukluğu sayılabilmesi için;

En az altı ay süreyle, her cinsel etkinlikte ya da neredeyse her cinsel etkinlikte (bir veya birkaç kez değil) aşağıdaki belirtilerden en az biri olur;

 1. Sertleşmeyi sağlayamama.
 2. Sertleşmeyi sürdürememe.
 3. Cinsel etkinliği sürdürmeyi engelleyecek biçimde sertlik düzeyinde azalma olması.

Erkek cinsel işlev bozuklukları, cinsel olmayan bir bozuklukla, ağır bir ilişki bozukluğuyla ya da gerginlik kaynağı başka bir etkenle daha iyi açıklanabiliyorsa ya da bir madde (uyuşturucu ve uyarıcılar) / ilaca ya da başka bir sağlık durumuna bağlanabiliyorsa sertleşme bozukluğundan söz edilemez.

Cinsel İşlev Bozuklukları – Kadında Orgazm Bozukluğu

Fizyolojik olarak kadında orgazm; vajinal ve klitoral uyarıların klitoriste toplanması ile klitoris ve beyin arasında gerçekleşir; cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Vajinanın dıştaki 1/3’lük kısım sinir yapısı açısından zengin olduğundan dolayı, uyarılma açısından uygundur. Ayrıca yeterli klitoral uyarı da orgazm evresine ulaşmak için önem teşkil eder. Uygun süre ve yoğunlukta uyarı almayan bir kadın orgazm olamayacaktır.

Cinsel işlev bozukluğu kadınlarda genel ya da durumsal olarak görülebilir.

Eğer genel orgazm bozukluğu varsa; hasta herhangi bir şartta, cinsel birleşmeyle ya da klitoral uyarı yoluyla orgazma ulaşamamaktadır. Durumsal olarak orgazm bozukluğu var ise; hasta ancak bazı koşullarda orgazm olabilmektedir.

Cinsel İşlev Bozuklukları – Kadında Cinsel / İlgi Uyarılma Bozukluğu

Kadında fiziksel ve psikolojik uyarılma sonucu beyindeki bazı merkezler harekete geçer. Beyinden klitoris (bızır) ve diğer cinsel organlara gelen emir sonucu alınan uyarı cinsel tepkiye dönüşür. Yani kadın cinsel ilişkiye beyniyle katılır ve bunun için psikolojik hazırlığı da büyük önem taşır.

Cinsel aktivite 4 aşamada gerçekleşir:

 • Cinsel İstek Fazı (Libido)
 • Cinsel Uyarılma Fazı
 • Orgazm Fazı
 • Rezolüsyon (Çözülme/Gevşeme) Fazı

Kadında Cinsel İlgi / Uyarılma Bozukluğunun; Cinsel İşlev Bozukluğu sayılabilmesi için;

En az altı ay süreyle, aşağıdaki belirtilerden en az üçü ile kendini gösteren, cinsel ilgi/uyarılmanın yokluğu yani cinsel isteksizlik ya da belirgin olarak az olması:

 1. Cinsel etkinliğe karşı ilgisizlik ya da çok az ilgi gösterme
 2. Cinsel içerikli düşüncelerin olmaması / azalması
 3. Cinsel etkinliği hiç başlatmama/başlatmadan azalma
 4. Cinsel hoşlanmanın olmaması/ azalması
 5. Cinsel tepkinin olmaması / azalması
 6. Cinsel duyumların olmaması/ azalması

Kadın cinsel işlev bozukluğu, cinsel olmayan bir ruhsal bozuklukla, ağır bir ilişki bozukluğuyla ya da gerginlik kaynağı başka bir etkenle daha iyi açıklanabiliyorsa ya da bir madde (uyuşturucu) /ilaç ya başka bir sağlık durumuna bağlanabiliyorsa, bu tanı konamaz. 

Yaşadığınız cinsel bozukluklar için psikolog desteği almanız daha huzurlu ve verimli bir hayat için çok önemlidir. Cinsel terapi uygulamalarında cinsel sorunlar yaşayan kişilerden terapi esnasında fiziksel temasta bulunmaları beklenmez, konuşma terapisi kullanılarak sorunların kaynağına inilmeye çalışılır.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR