Çocuğum çok hareketli, çocuğum hiperaktif mi? Adana Psikolog » Onur Bal
1115
post-template-default,single,single-post,postid-1115,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Çocuğum çok hareketli, çocuğum hiperaktif mi?

Çocuğum çok hareketli, çocuğum hiperaktif mi?

Çocuğum çok hareketli, hiperaktif mi?

Bazı çocuklar yaşıtlarına göre daha hareketlidir. Bu çocuklar halk arasında “yaramaz, hiperaktif” olarak adlandırılırlar.

Her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Çocuğum hiperaktif mi? Sorusunun cevabı psikolojik değerlendirme gerektirmektedir.

 

Aşırı hareketlilik her ortamda oluyor, yer ve zaman dinlemiyorsa o zaman bu çocukta hiperaktiflik söz konusudur diyebiliriz. Ki bunu diyebilmek de çocuğun incelenmesini ve çeşitli testler tektik edilmesini gerektirir. Aşırı hareketli çocuklar devamlı kıpır kıpırdır, yerlerinde duramaz, sanki bitmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Bu yüzden hiperaktif çocukla normal hareketli çocuğu karıştırmamak gerekir. Hiperaktif çocuklar da  çok hareketlidirler. Ancak hareketlerinde belli bir hedefe yönelik devamlılık bulunmaz. Dikkati aşırı derecede dağınıktır.

[/vc_column_text]

Benim çocuğuğum hiperaktif demeden önce bir profesyonelden destek almanız gerekmektedir.

Pek çok çocuk zaman zaman hiperaktif davranışlar sergiler. Belirttiğim gibi hiperaktif terimi her hareketli çocuğa yakıştırılan bir terim haline gelmiştir. Hiperaktivite okul çağındaki çocukların % 3-5’inde bulunan ve erkek çocuklarda kızlara oranla 3 kez daha fazla görüle psiko-eğitimsel bozukluktur.

Mesela hiperaktif bir çocuğun; eline bir oyuncak verildiğinde kısa bir süre onunla oynar ve fırlatır atar. Hemen pencerelere tırmanır, perdelere asılır. Duvarları kalemle çizer. Dikkatini uzun süre belli bir yerde, olayda toplayamaz. İşin özünde; çocuklar genel olarak canlı, hareketli ve hayat doludurlar. Hep oynar, hareket eder, koşar ve zıplarlar. Bu durum gayet normal ve sağlıklıdır. Çocuklar devamlı bir şeyler yaparlar veya yapmak isterler. Yorulmak nedir bilmezler. Yani çocuğun hareketli olması normaldir, sağlıklı gelişmesinin işaretidir.

Hiperaktif veya hareketli çocuklar için ebeveynler ne yapabilir?

  • Çocuğunuz hareketli ise ona bağırıp çağırmayın, ona aşırı tepki göstermeyin.
  • Çocuklarınıza evde oynayacakları tehlikesiz mekânlar hazırlayın. Bırakın enerjilerini boşaltsınlar.
  • Onları sık parklara, oyun alanlarına götürün. Günümüzde her yerde AVM var ve bu AVM’lerde çocuklar için hazırlanmış güvenli oyun olanları bulunuyor. Çocuklarınızın sosyal gelişimini de olumlu yönde etkiler.
  • Onlara daha fazla zaman ayırın.
[/vc_column][/vc_row]
Çocuğunuzun dikkatinin aşırı dağınık olduğunu düşünüyorsanız; hemen psikolojik destek alın..


Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR