Çocuğum kendi yatağında yatmıyor - Psikolog Onur Bal
1597
post-template-default,single,single-post,postid-1597,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Çocuğum kendi yatağında yatmıyor

Çocuğum kendi yatağında yatmıyor

Çocuğunuz hala sizinle uyuyorsa ve ‘çocuğum ne zaman kendi yatağında yatmaya başlayabilir? çocuk ne zaman kendi yatağında yatmalıdır’ gibi soruları düşünmeye başladıysanız size bir iyi bir kötü haberimiz var. İyi haber: Çocuğunuzu bu konuda eğitmemeyi seçebilirsiniz. Kötü haber: Sizinle uyumaya devam etmesi ileriki yaşantısı için pek hoş olmayacaktır. Yatakları ayırma meselesinin en geç 4-5 yaş aralığında çözülmesi gerektiğini özellikle not düşmek istiyorum. Çocuk için kendi yatağında uyuyabilmek, çocukların hem psikocinsel hem de kişilik gelişimleri açısından kazanılması gereken bir alışkanlıktır. Çocuğun kendi odasında uyuması hem sizin hem de onun için iyi olacaktır. Gerçekten yatakları ayırmaya karar verdiyseniz, gözyaşlarına, çığlıklara ve bolca ağlamaya hazırlıklı olmalısınız.

Çocuğun kendi yatağında kalma ve uyuyabilme düzeni nasıl oturabilir? Neleri yapmalı, nelerden kaçınmalısınız?” Çocuğunuza kendi yatağında yatma alışkanlığı kazandırma sürecinde, işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı noktaları sizlere paylaşmak istedik:

Çocuğum kendi yatağında yatmıyor #Yatma Zamanından Önce

  • Bu değişiklik hakkında çocuğunuzu bilgilendirin: Yeni yatma düzenini ona sabah veya öğlen anlatın; bu, ışıklar kapandığında onu neyin beklediğini tasarlamasına yardım edecek ve kaygısını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Çocuğunuza şöyle bir açıklama yapabilirsiniz: “Anneler ve babalar kendi yataklarında, çocuklar kendi yataklarında uyurlar. Senin de kendi yatağında uyuyabilecek kadar büyüdüğünü düşünüyoruz. Alışana kadar sana yardım edeceğiz. Korktuğunda her zaman yanına geleceğiz”. Bu açıklamadan sonra soru sormasını teşvik edebilirsiniz, sorularına kısa ve net cevaplar vermeye dikkat edin.
  • Uyku öncesi rutini geliştirmek çok iyi olacaktır: Bu rutin hareketli bir aktiviteden ziyade sakin bir aktivite olmalıdır. Beraber kitap okuma, sıklıkla tercih edilen rutinlerden biridir. Onun tercih ettiği bir kitabı veya beraber oluşturduğunuz bir hikaye kitabını (çizimlerden çocuğunuzdan, hikaye cümlelerini kağıda geçirmesi sizden, mükemmel aktivite) okuyabilirsiniz.
  • Bu değişiklik konusunda bütün aile olarak uygunluğunuzu gözden geçirin: Öncelikle ebeveyn olarak kendi uygunluğunuzu tartın: Siz ayrı uyumaya hazır mısınız? Beraber uyumak kimin ihtiyacı; çocuğunuzun mu sizin mi? (birçok ailede çift ilişkisindeki sorunlar nedeniyle çocuğun seneler boyunca ebeveynleriyle veya tek ebeveynle yatmasına izin verilmektedir) Hazır olduğunuzu hissettiğinizde değişikliği uygulamaya başlayabilirsiniz. Eğer tuvalet eğitiminin ortasındaysanız, tatildeyseniz veya yeni bir bebek bekliyorsanız, mevcut yeniliklerin oturduktan sonra kendi yatağına geçiş sürecine başlayın.

Geçiş nesneleri; yani güven veren yumuşak peluş oyuncaklar veya annenin kokusunu taşıyan bir eşya, yatağının yanına istediğini çizmesine veya yapıştırmasına ve odasıyla ilgili belli konularda sunulan seçeneklerden birini seçmesine izin vermek, ebeveynlerin işbirliği içinde olması “çocuğum kendi yatağında yatmıyor” diyen ailelerde bu geçiş sürecini kolaylaştıran faktörler olacaktır.

Adana Psikolog Onur Bal Sık Sorulan Sorular

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR