Çocuğum Kitap Okumuyor - Psikolog Onur Bal
1500
post-template-default,single,single-post,postid-1500,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Çocuğum Kitap Okumuyor, 6 ADIMDA Çocuğunuzu Kitap Kurduna Dönüştürmek

Çocuğum Kitap Okumuyor, 6 ADIMDA Çocuğunuzu Kitap Kurduna Dönüştürmek

Çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak çocukları henüz okuma yazmayı sökmemiş ebeveynler için bile önemli bir konu. Henüz çocuğunuz  doğmadan, çevreniz okumanın çocuklar için ne kadar önemli olduğuyla ilgili konuşur. Hangi yaş grubunda olursak olalım; kitap okumanın faydaları  bilimsel olarak ıspatlanmıştır. Bu sebeple anne-babaların çocuğum kitap okumuyor, ne yapmalıyım diye sorular sorması gayet normaldir. Neyse ki bazı adımları doğru attığımız zaman kitap okumayı seven ve okumak hayatının bir parçası haline gelmiş bir çocuk yetiştirmek görece kolay ve zevklidir.

Çocuk kitap okuduğunuzu görsün.

Çocuğuma nasıl kitap okutabilirim diye sorduğunuz hemen herkes bu cevabı verecektir. Doğruluk payı var. Hali hazırda kitap okuma alışkanlığı olan biriyseniz sorun yok, fakat kitap okuma alışkanlığınızı zaman içerisinde yitirdiyseniz önce bunu geri kazanmanız gerekiyor. Eğer bir okur yetiştirmek istiyorsanız önce anne veya baba olarak sizin iyi bir okur olmanız gerekir. Çocuk için hiçbir örnek, sükunetle kendi kitabını okuyan anne-baba kadar iyi olamaz.

Bebeklere kitap okumak sandığınızdan daha faydalıdır.

En azından oturmayı öğrenene kadar kitapların bebeklere bir fayda sağlamayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çocuklara kitap okumayı sevdirmek için bebeklikten itibaren yapabilecekleriniz vardır.  Yenidoğanlar bile onlara okunan hikayelerden faydalanabilirler.  Kitap zevkiniz hakkında şikayet de edemezler. Onlara istediğiniz her şeyi okuyabilirsiniz. Yemek kitabı, bilim-kurgu romanı veya ebeveynlik rehberi… Çocuk kitabı olması da gerekmez. Önemli olan sizin ses tonunuz ve kelimelerin kendi içinde olan ahengidir. Psikolojik araştırmalara göre yenidoğan bebeklerin maruz kaldıkları kelime miktarının dil gelişimlerine direkt olarak etkisi vardır.

Kullanılan dilin canlı ve çocuğunuza yönelik olması gerekiyor. Dolayısıyla televizyonu açık bırakmak ve hatta sesli kitap kullanmak sayılmaz. Çocuğunuzun kütüphanesinde bulunacak çocuk kitaplarından okumak iyi bir fikir olabilir fakat kendinizi sınırlamayın. Okuduğunuz şeyden sizin de zevk aldığınızdan emin olun.

Göz kontağı kurun fakat ondan dikkat ettiğine dair belli bir tepki beklemeyin. Çocuğunuz sıklıkla sizi dinlemiyormuş gibi görünebilir, fakat sizin katkınızla yerleştireceği ve hayatı boyunca devam edecek olan örüntüleri, rutinleri ve dikkat becerisini içselleştirdiklerine emin olabilirsiniz. Bebeğinizi konuşturun. Bebekler sizin okuduklarınıza tepki olarak çeşitli sesler çıkarmaya başlayabilirler. Bu yaşlara uygun çoğu kitapta hayvan seslerini taklit eden anlamsız kelimelerin bulunmasının sebebi de budur, taklit etmesi kolaydırlar. Eğer çocuğunuz bir ses çıkarıyorsa cevap vermeyi deneyin. Size anlamsız gelebilir fakat bu da bir iletişimdir.

Çocuğum kitap okumuyor, ne yapmalıyım?

 1. Çocuğunuz yeterli gelişim evresine geldiği andan itibaren kitaplardan size onları okumasına fırsat verin. Fakat bu okumalarda çocuğunuzun okumasını test ediyormuş gibi davranmayın.
 2. En başta çocuğunuzun okuyabildiği kelimeleri okutun. Eğer daha çok kelime öğrenmişse veya okuma becerisini geliştirmişse başka sayfalara geçip onları okumasını deneyebilirsiniz.
 3. Ona kitap okumaktan vazgeçmeyin, kitap okumanızı dinlemek onunla aranızdaki bağın önemli bir parçası. Kendi başına okumayı öğreniyor diye yaşadığınız bu önemli deneyimi bir kenara bırakmamalısınız. Bu sizin içinde çok zevkli bir aktivite olacaktır. Onun en çok hoşuna giden kitapları siz ona okumaya devam edin.
 4. Her çocuk farklı hızlarda okumayı öğrenir. Çocukların bağımsız okuyabilir hale gelmesi için “doğru” bir yaş veya her çocuğa uygulanabilir çabuk okumayı sağlayacak bir formül yoktur. Aslında, 5 yaşındaki çocuklar gelişimsel olarak okumayı öğrenmeye hazırdırlar.
 5. Okumayı bir iş haline getirmeyin. Çocuğunuz zaten okulda bu baskının altında kalıyor olabilir. Evde okumak güzel, eğlenceli, merak güdüleyici ve ilham verici olmalıdır. Çocuğunuzu okumaya teşvik ederken, asıl amaç ona okuma sevgisi aşılamak olmalı. Kitap okuma deneyimini ulaşılması gereken hedeflere dönüştürmekten kaçının.
 6. Geç okumayı öğrenen çocuklar genellikle daha iyi ve daha istekli okuyucular olurlar. Bununla beraber, eğer çocuğunuzun öğretmeni disleksi gibi bir okuma güçlüğünden şüpheleniyorsa bu alanda uzman birinden resmi bir değerlendirme alın. Çocuğunuz okumayı öğrenme konusunda sandığınızdan daha büyük stres altında olabilir.

Disleksi nedir ? Disleksi alt grupları

Adana Psikolog Onur Bal’dan Randevu Oluşturmak için tıklayın.

 

Çocuğa okumayı sevdiren kitaplar

Özet olarak bebeklikten itibaren çocuklar meraklı ve öğrenmeye aç. Etraflarında bol bol kitap, kitap okuyan ve kitabı seven insan olduğu, ve de onların kitap okuma meraklarını baltalayacak teknoloji olmadığı zaman, okuma istekleri de daha fazla oluyor. Ama okumayı sevdiren kitaplar merak konusu. Bu çocuğa özel bir şey. Gelişim dönemine göre seçmek en doğrusu.  Her çocuğun aynı kitapları sevmesi mümkün değil.  Çocuğunuzu tanıyın. İlgisini çeken şeyler ne? Her konuyla ilgili onlarca kitap var. Çocuğunuz hayvanlara mı ilgili? Gezegenlere mi? Spora mı? Arabalara mı? Modaya mı?…  Bu doğrultuda ona kitaplar tavsiye edebilirsiniz. Ya da bırakın o seçsin.  İşte çocuğunuzun kitap okumayı sevmesine sağlayabilecek kitaplar!

 • Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl
 • Peki Ama Neden?-Hayvanlar – Giuliana Rotondi
 • 101 Atasözü 101 Öykü – Süleyman Bulut
 • Üç Öykü – Sabahattin Ali
 • National Geographic Kids-Mars Kızıl Gezegen
 • Nokta – Peter H. Reynolds
 • Bir Aslan İstiyorum – Annemarie van der Eem
 • Bacaksız Serisi – Rıfat Ilgaz

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR