Çocuğum Yalan Söylüyor, Ne Yapmalıyım? Psikolog Onur Bal
1009
post-template-default,single,single-post,postid-1009,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Çocuğum Yalan Söylüyor, Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Yalan Söylüyor, Ne Yapmalıyım?

“Çocuğum yalan söylüyor”

Çocukların büyük çoğunluğu yalan söyler, daha doğrusu çocuğun söyledikleri, anlattıkları yalana benzer. Çocuklar yalan söylediğinde “Yalan söylüyorsun, yalancı! Sana asla güvenmiyorum” gibi tepkiler vermek yersiz olur. Çocuğun yalan söylemesi genelde yaşla ilgilidir.

  • Çok küçükken (2-3 yaşlarında) çocuk gerçekleri çarpıtmaya başlar: Yatağı ıslakken altına çişini yapmadığını söyler, tabağı dolu olduğu halde yemeğini bitirdiğine inandırmaya çalışır. Bu halinde bizim söylediğimiz ve onun  bu duruma şahit olduğu beyaz yalanların(!) tesiri büyüktür. Örneğin evde olduğumuz halde yok dedirtmemiz gibi. Çocuk gerçekleri kendi işine gelecek şekilde ayarlar, çarpıtır.
  • 4-5 yaşına doğru çocuk kendine ait, anne-babasındakinden farklı düşüncelerinin olduğunun ayrımına varmaya başlar. Gerçek olmayan şeyler anlatarak, onun bizden farklı olduğunu, beklenen şeyleri söylemek zorunda olmayan başka bir kişilik olduğunu bilmemiz gerektiğini anlatmak istiyordur. Bu yaşta bizi işletmek ve tahrik etmek için şaka yapmaya da başlar. Kimi çocuklar bunu yaparak sınırlarını test etmek istemektedir.
  • Bazı çocuklar sürekli yalan söylerler. Olur, olmaz şeyler anlatır, kendilerinin de gerçekten inandığı bir yığın hikâye uydururlar. Bu çoğunlukla özgüven eksikliği yaşadıkları veya gerçekleri söylemeye engel olan bir suçluluk duygusunu bastırmadıkları içindir. Genelde bu çocukların kendilerine güveni eksiktir. Değişik hikâyeler anlatarak zayıflıklarını kapatmak için dikkatleri üzerlerine çekmek isterler.
  • Çocuğumuzun doğru söylemeyi öğrenmesine yardımcı olabilmek için öncelikle yalan söylemenin, birini kandırmanın yanlış olduğunu anlayabilecek durumda olup olmadığını bilmemiz gerekir.

“Çocuğum yalan söylüyor ne yapmalıyım?”

  • Yalan söylediğinde sinirlenmeden, cezalandırmadan ve azarlamadan “Acaba gerçekten doğru mu söylediklerin? Bana değilmiş gibi geliyor” diyelim.
  • “Ben senin annenim, sana güveniyorum. Doğruyu duymak istiyorum” diye devam edelim.
  • Burada kilit nokta bu konuları çocuğumuzla yalnız olduğunda konuşmaktır, asla başkalarının önünde çocuğunuzla konuşmayın.
  • Öncelikle onlara uygun örnek olalım ve yalan söylemekten, verdiğimiz sözleri yerine getirmemekten kaçınalım.
  • Çocuğumuzun bize yalan söylediğini veya kandırmaya çalıştığını biliyorsak, köşeye sıkıştırıp yalanını itiraf etmesi için zorlamayalım.
  • En önemlisi çocuğa destek olmak için hazır olduğumuzu ona hissettirmek ve vurgulamaktır.


Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR