Çocuğum parmağını emiyor. Ne yapmalıyım? - Psikolog Onur Bal
1057
post-template-default,single,single-post,postid-1057,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Çocuğum parmağını emiyor. Ne yapmalıyım?

Çocuğum parmağını emiyor. Ne yapmalıyım?

Çocuk, her şeyden önce sakinleşmek, zevk almak ve duygusal bir ihtiyacını gidermek için parmağını emer. Bebekliğinde gerçekleştirdiği süt emme ve doyuma ulaşma, rahatlama refleksinin ardından; emmenin onu rahatlattığını ve güven verdiğini anlar. Önceleri sıkıntılı anında parmağını ağzına götürürken, bu durumu giderek alışkanlık haline getirir. Parmak emme çok sık görülen bir durumdur. Çocukların yaklaşık %80’i parmaklarını emmektedir.

Çocuk anaokuluna başladığında başka şeylerle ilgileneceğinden sıkıntılarına çareyi başka yollarla bulabilir. Genelde çocuklar büyüdükçe parmak emmeyi bırakır. Çocuk ilkokula başlarken parmağını emse bile bu anormal bir problem değildir. Büyümesini engellemez.

Ancak 7 yaşından sonra da parmak emmeye devam ediyorsa ön dişlerinde bozukluklara yol açabileceğinden bir psikolog müracaatı uygun olacaktır.

 

Çocuğum parmak emiyor, ne yapmalıyım?

 • Baskıyla kesmeye çalışmak doğru değildir. Çocuğa vurmak, ona ağır cezalar vermek parmak emmesini kesmeyecek; aksine onu daha da strese sokarak bu davranışını arttırmaya yönetecektir.
  • Küçük düşürücü benzetmelerden uzak durun “Baban gibisin”, “Bu çok iğrenç” gibi olumsuz tutumlar takınmaktan kaçının.
  • Kardeşleriyle kıyaslamayı, aşağılamayı bırakın.
  • Acı oje, karabiber, eldiven gibi metotlar sakıncalıdır.
  • Onunla anlayabileceği üslupla konuşmayı deneyin. Ona değer verin.
  • Meşgul olmasını, dikkatinin dağılmasını sağlayın.
  • Ayrıca ailede huzurlu bir ortam olması, ebeveynler arasında gerginlik olmaması parmak emme davranışını gerçekleştiren çocuk önemlidir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR