Daha iyi uyumak için 5 tavsiye | Psikolog » Onur Bal
319
post-template-default,single,single-post,postid-319,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Daha İyi Uyumak için 5 Tavsiye

Daha İyi Uyumak için 5 Tavsiye

Uyku insanoğlu için çok önemlidir. Uykuya dalmakta zorlanmak ilk bakışta bir psikolojik sağlık sorunu gibi görünmeyebilir, ancak uyku ruh halinizi, hafıza ve ruhsal durumunuzu etkiler. Psikologlar her zaman uykunun önemini vurgulamışlardır, tarihte uyku çok önemli yere sahiptir. Hala bilim uyku üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Daha iyi uyumak için yapmanız gerekenlerden bahsetmeden önce uyku bozuklukları üzerinde kısaca durmakta fayda var.

Uyku bozuklukları, psikolojik sorunlar yaşayan kişilerde çok yaygın görülür; uykusuzluk veya kabus görme gibi şikayetler, anksiyete bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu gibi bazı kaygı bozukluğu türlerinde tanımlanır. Daha iyi uyumak için elinizden geleni yapmalısınız. Yeterli ‘kaliteli’ uyku; sağlığınızın vazgeçilmez bir unsurudur – vücudumuz uyku halindeyken sizin için çok önemli hormonları salgılar – bu yüzden uykunuzu yeterince almazsanız, psikolojiniz bozulabilir.

Daha iyi uyumak için yapabileceğiniz 5 tavsiye;

 

  1. Bir rutini ayarlayın ve onu devam ettirin:

Çok kolay gibi görünebilir, ancak pek çok yetişkin için rutin bir yatma zamanlaması planlamak gerçekten çok zordur. Fakat emin olun beynimiz bir çok şey için bir rutininiz olmasını ister. Yaşam tarzınız için gerçekçi bir rutini belirlemeye çalışın ve birkaç hafta boyunca kendinizi zorlayıp elinizden geleni yapın. Uykunuz düzene bindiği zaman bir şeylerin değiştiğini hissedecek, rahatlayacaksınız.

 

  1. Uyarıcılardan kaçının:

Birçok kişi; yatmadan önce aldığı kafeinin uykularını kaçıracağını bilir, ancak farkında olmadığınız birçok yiyecek kahve ve sigarayla aynı uyarıcı etkiye sahiptir. Örneğin, şekerli yiyecekler, dondurma ve sıcak çikolata gibi içecekler sizi geceleri uyanık tutarlar. Psikologlar, cep telefonu, laptop  ve televizyon gibi elektronik ekran ışıklarının beyini aktifleştirdiğini ve uyanık kalmaya teşvik edebildiğini söylüyorlar. Mümkünse yatmadan en az bir saat önce, kahve, sigara ve şekerli yiyecekler tüketmeyin. Bunun yerine; duş alın, kitap okun, hafif müzikler dinleyin veya nefes egzersizleri yapın.

 

  1. Her gün biraz egzersiz yapın:

Araştırmalar, günde 10 dakikaya kadar egzersizin uykunuzu önemli ölçüde artırabildiğini gösteriyor; daha iyi uyumak için gününüzden sadece 10 dakikanızı ayırabilirsiniz. Daha öncede belirttiğim gibi yürümek en güzel egzersizdir. Toplu taşımadan bir kaç durak erken inin ve eve yürüyerek gidin. Ancak, geceleri ağır egzersizlerden kaçının çünkü bu uykunuzu kaçırır. Uzmanlara göre en iyi saat öğleden sonralarıdır.

 

   4. Yatak odasını sadece uyumak için kullanın:

Birçok kişi için yatak odasında televizyon izler, eve gelir gelmez kendini yatağa atıp sosyal medyada takılır. Fakat bu çok yanlıştır. Çünkü beyniniz siz uyumak istediğinizde şunu düşünür.

“Haydi tweet okuyalım”

Mümkün olduğunca, yatak odasında uyku harici harcadığınız süreyi en aza indirgemeye çalışın ve özellikle yatakta uyumak dışında hiçbir şey yapmamaya çalışın. Zamanla, beyniniz otomatik olarak yatak odasını uyku ile ilişkilendirecek. Bunun daha iyi uyumak için çok iyi bir yol olduğunu deneyimleyeceksiniz.

  1. Mükemmel uyku alanını oluşturun.

Yatak odasına bir göz atın ve odanızın size nasıl hissettirdiğini düşünün. Huzurlu, güvenli ve rahat hissediyor musunuz? Değilseniz, bunu nasıl yapabilirsiniz? Sakin bir atmosfer yaratmak için ortam aydınlatması eklemeyi düşünün ya da daha davetkâr bir yatak almak için eski yatağınızı atın. İyi uyku söz konusu olduğunda, konfor gerçekten çok önemli. Unutmayın, yatmaya giderken uzun bir günün sonunda dinlenmeli ve kendinizi iyi hissetmelisiniz.

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR