Depresyonun 6 Belirtisi ? Depresyonda mıyım? - Psikolog » Onur Bal
328
post-template-default,single,single-post,postid-328,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Depresyonda mıyım?

Depresyonda mıyım?

Herkes zaman zaman kötü hissediyor, bu nedenle günlük yaşamda kötü hissettiğinizde, ne zaman “Bu herkesin hissettiği türden bir duygu.” diyebileceğinizi ve ne zaman psikolojik yardım almanız gerektiğini bilmek her zaman kolay olmaz. Her gün; saatlerimizi ayırdığımız sosyal medya bile depresyona yol açabilir. Aslında çoğu durumda hissedilen, kısa dönemlik ve kendiliğinden geçen bir duygudur, ancak önemli bir azınlık için durum böyle değildir. Bu bireyler için, tıpkı diğer sağlık durumlarında olduğu gibi tedavi görmek çok önemlidir.  Depresyonun kendi içerisinde çeşitleri vardır. Depresyonda olan bireyler bunu anlamazlar fakat kendinizde depresyon belirtileri görüyor olabilirsiniz, depresyonda mıyım diyorsanız profesyonel yardım almanızın gerekip gerekmediğini belirlemek için altı belirtiye göz atalım.

 Depresyonda mıyım sorusunu sorup bir psikologa gittiğiniz zaman depresyon tanısı koyabileceği belirtiler nelerdir?

1.Günün çoğunda, veya son iki haftadır kötü hissediyor musunuz?

Bir bakmışsınız ki geçmişteki veya gelecekteki olaylara odaklanıyorsunuz ve bu sizde derin bir üzgün olma hali yaratıyor. Sadece üzgün hissettiğinizi fark etmiş olabilirsiniz. Bazen kişinin değişimini fark etmesi zor oluyor. Başkalarının sizin eskisi gibi olmadığınızı söylediği oldu mu?

2.Zevk aldığınız faaliyetlere ilginizi kaybettiniz mi?

Belki yakın zamanda arkadaşlarınızla veya ailenizle daha az görüşüyorsunuz, spor salonuna gitmeyi bıraktınız veya artık eskisi kadar yemek yapmıyorsunuz. Bu, sizin için normal olanın değişimini tanımakla alakalı. Hiç kimse haftada beş kez egzersiz yapmanız ya da kendi yaptığınız yemekleri yemeniz gerektiğini söylemez, ancak rutininizdeki değişiklikler ruh halinizin değiştiğine dair somut göstergeler sunabilir.

3.Konsantre olmak için uğraşıyor musunuz?

Örneğin, televizyon izlerken veya kitap okurken odaklanmak veya konuşulan bir konuşmayı dinlemek için mücadele ettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu, iş yerindeki-okuldaki performansınızı etkileyebilir veya alışveriş yapmanız gibi rutin işleri yapmanızın sınırlanmasına neden olabilir. Yine, sizin için normal olup sonradan değişim gösteren davranışlar arıyoruz, bu nedenle konsantrasyon bozukluğunuz eski performansınıza istinaden cevaplamanız gereken bir soru.

4.Yorgun hissediyor musunuz?

Yorgun hissetmek, depresyonun zayıflatıcı etkilerinden biridir. Bir şeyler yapmak için gerekli enerjiyi kendinizde bulamayabilirsiniz. Yataktan çıkmak sizin için büyük bir çaba gerektirebilir ve görünüşte zahmetsiz olan şeyleri yapamamanız konusunda kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz.

5.Uyku ve / veya yeme alışkanlıklarınız değişti mi?

Genellikle, psikologlar iştah azalmasının depresyon belirtisi olduğu söyler. Aslında, her zamankinden daha fazla yemede iştahın kaçması gibi depresyon belirtisi olabilir. Aynı şey uyku için de geçerlidir: çok fazla uyuyor veya uyuyamıyorsanız, depresyona maruz kaldığınıza dair işaretler olabilir. Sabah erken uyanmanız normalde uyandığınız saatten birkaç saat önce uyanmanız ve uykuya dalmak için büyük mücadele vermeniz bir başka işarettir.

6.Suçluluk hissi veya değersizlik gününüzü mahfediyor mu?

Bu, sizi destekleyen herkesin aslında yanıldığını ya da size yakın olanlara yük olduğunuzu hissetmenize yol açabilir. Çoğu zaman, depresyondaki insanların bu fikirleriyle yaşadıkları bağdaşmaz. Depresyondaysanız kötüyü düşünmeye odaklısınızdır. Bu fikirlerin yersiz olup olmayacağını test etmenin en iyi yolu, güvenilir bir arkadaşınıza veya ailenize, duygularınızı açmak ve onların fikirlerini almak olabilir.

Bu işaretlerden hiçbirinin kendinize depresyon tanısı koymanızda yeterli olmadığını ve bu semptomların her birinin başka sebeplerden dolayı var olabileceğini unutmayın. 

Depresyon kategorisindeki diğer yazıları okumak için tıklayın.

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR