Dikkat Geliştirme - Psikolog Onur Bal
1584
post-template-default,single,single-post,postid-1584,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Dikkat Geliştirme

Dikkat Geliştirme

Modern hayatta bir yandan WhatsApp’e düşen mesaj sesi olsun, bir yandan Instagram’da her an atılan postlar olsun neredeyse oturup işe odaklanmak imkansız. Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu oranları her geçen gün artmakta. Biz yetişkinlerinde dikkat süresi azaldı.  Her gün ofisten çıkıp, “yarına yapacaklarım daha da arttı.” “dikkat geliştirme teknikleri nelerdir?” “dikkat toparlama nasıl sağlanır?”diye hayıflanan çalışanlar… Maalesef günümüzde dikkati toplayabilmek her zamankinden daha zor. Ama bu yazıda size sunduğum dikkat üzerine yapılmış psikolojik araştırmalarla kanıtlanmışdikkati toplama teknikleri sayesinde gün geçtikçe zihninizi daha iyi odaklayabileceksiniz.

Dikkat Eksikliği Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak için TIKLAYIN

Dikkat Geliştirme Teknikleri – Sosyal Medya Detoksu

Psikolog araştırmaları gösteriyor ki, insan beyni hiçbir şey yapmadığı zaman (bir nevi default modda iken) aslında birçok şey düşünüyor. Bu düşündüğü şeyler de genel olarak başka insanlar, geçmişi ve geleceği. Kesin olan bir şey var ki insan zihninin bu modda uzun süre çalışması depresyonu tetikliyor. Çünkü başka insanları, geçmişi ve geleceği çok düşünen insanlar kendilerini başkalarıyla karşılaştırarak mutsuzluğa ve umutsuzluğa kapılıyor.

Bilin bakalım bu default modu en iyi besleyen günümüz buluşu ne? Sosyal Medya.

Sosyal Medya, insan zihninin hiçbir şey yapmıyor iken çalışan hali için tam bir abur cubur. Zihnimiz Sosyal Medya’da bulunan arkadaşlarımızın resimlerini, statülerini, gittikleri yerleri bize besleyerek resmen bizim bu umutsuz halimizi besliyor. University of Michigan’da yapılan yeni bir araştırma gösteriyor ki, Sosyal  Medya’da vakit geçiren insanlar hem bir iş yapmaya daha az motive, hem de geleceğe dair umutsuzlar. Dünya’da milyarlarca insanın her gün sadık bir biçimde girdiği bu platform, aslında zihinsel sağlığımızın baş düşmanı olmasın? Komplo teorisi gibi görünebilir fakat Instagram’da gezinirken kendinizi gözlemlemeyi deneyebilirsiniz.

Dikkat Toparlama Teknikleri – Cep Telefonunu Sessize Almak

Bir tiyatroya gittiğinizde nasıl ki cep telefonunuzu sessize alıp, araya kadar ona bakmıyorsanız, aynı şekilde bir iş yapmaya niyetliyseniz, telefonunuzu sessize alın ve ona en az 50 dakika boyunca bakmayın. Meraklanmayın, siz telefonunuza bakmıyorken dünya başınıza yıkılmayacak. Eğer ki mesajlaştığınız birileri varsa, onlara da odaklanmak için cep telefonunuzu kapattığınızı söyleyin, böylece bir saat boyunca telefonunuza bakmadığınız için size kızmayacaklar ve siz de rahat odaklanacaksınız.

Dikkat Geliştirme Teknikleri – Kendini Vermek

Doğu öğretilerinde insanın her ne iş yapıyorsa yapsın, tamamen kendini verip yaptığında yaşadığı mutluluğu ve işinden aldığı verimi vurgulayan sözler vardır. Bu tarlaya ürün ekmek olsun, masa başında yazı yazmak olsun, hatta ve hatta evde bulaşık yıkamak olsun insana bir işi verdiği tatminden bahsedilir. Örneğin, bulaşıkları mı yıkıyorsunuz? Her tabağı iyice temizlemeye, ve üzerinde hiç bir bulaşık bırakmamaya gayret edin. Suyun tabağı nasıl temizlediğine ve sizin nasıl süngeri sürttüğünüze odaklanın. Yaptığınız işi ne olursa olsun sevin. En basit işleri bile tam odaklanarak yaptıkça, dikkati toplama yeteneğiniz artacaktır.

Dikkat Toplama Teknikleri – Nikotin ve Kafeini Azaltmak

“Ee ama  ben sigara içmezsem dikkatimi toparlayamıyorum” “Kahve içmem dikkatimi geliştirmem için çok etkili oluyor.” Bu cümleler çok sık duyduğumuz cümleler. Şöyle ki sigara içmek dikkatinizi toplamanızı sağlamaz, sigara bağımlılığınızdan dolayı dikkatiniz dağılıyordur ve sigara içmeniz dikkatinizi topluyormuş ilizyonunu yaratır. Dikkate ihtiyacınız olan günlerde kahve ve sigara tüketiminize dikkat edin. Kahveyi azaltıp sigarayı bırakmanız dikkatinizi doğrudan olumlu etkileyecektir.

 

Dikkat Toparlama Teknikleri – Her Gün Belirli Sayfa Kitap Okumak

Sevdiğiniz veya uzun süredir okumak istediğiniz bir kitabı seçin. Eğer böyle bir kitap yoksa sizi en yakın sahaf veya kitabevine alalım.. Kendinize günün belli bir saatinde okumak için belli sayıda sayfa belirleyin. O  gün ne olursa olsun, o kitaptan belirlediğiniz sayıda sayfayı okuyun. Eğer o gün okumazsanız, ceza olarak ertesi gün bir önceki günün ve o günün sayfalarını okuyun ve kitap bitene kadar bu düzeni tutturun. Göreceksiniz ki bir süre sonra kitabın başına geçip ayırdığınız sayfaları okumak daha da kolaylaşacak.

Dikkat Geliştirme Teknikleri – Egzersiz Yapmak

Vücuttaki ekstra enerjiyi atıp, sonrasında odaklanabilmenin en etkili yollarından biri spor veya egzersiz yapmak. Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, güne erken kalkıp sporla başlayan insanlar işlerine hem daha mutlu gidiyorlar, hem de daha iyi odaklanabiliyorlar. Sabah yapılan egzersizler vücudu çok yormamalı. Yarım saatlik bir yürüyüş, 20 dakikalık bir yoga sekansı veya bugünlerde çok popüler olan 7 dakikalık meditasyon güne zinde başlamanız ve sonrasında işe iyi odaklanmanız için birebir.

Mediyasyon Nedir? Meditasyon Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYIN

Dikkat Geliştirme Teknikleri – Psikolog Desteği Alın 

Kaygı ve depresyon durumunda kişilerin dikkatleri çok dağınık olur ya da kişilerde dikkat dağınıklığı başlı başına bir problemdir. Böyle durumlarda adana psikolog desteği almanız günlük hayatta ki işlevselliğinizi arttıracak ve dikkatinizi dağıtan şeyleri bulup ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır.

 

Psikolog Onur Bal Randevu Talep Formu’na ulaşmak için tıklayın.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR