Duyguları nasıl hissederiz? Duyguların Fizyolojisi | Psikolog » Onur Bal
516
post-template-default,single,single-post,postid-516,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Duyguları nasıl hissederiz? Duyguların Fizyolojisi

Duyguları nasıl hissederiz? Duyguların Fizyolojisi

Duyguları nasıl hissederiz?

Duyguların fizyolojisi bilinmesi için bu soru yanıtlanmalıdır. Duyular yoluyla alınan dış uyaranlar beyine sinir sinyalleri olarak gelir. Fizyolojik bir tepki vermeden önce, duygusal anlamları limbik sistem tarafından belirlenir. Bir duyguyu deneyimleme, fizyolojik ya da psikolojk duyumlar üreten fiziksel ve zihinsel süreçlerin birleşimiyle oluşur. Peki duyguları nasıl hissederiz?

Uyanlara yanıt verme

Duygu, dış uyaranlara tepki olarak üretilir. Deneyimlenen duygu, uyaranların doğasına yorumlamasına bağladır. Duygusal deneyimlerin fiziksel yönleri iki unsura bağlıdır.

  • Çevresel ya da psikolojik uyaranlar tarafından üretilen nörolojik süreçler
  • Uyarıcılardan kaynaklanan fizyolojik uyanıklılık

Amigdalanın rolü

Duyumlardan gelen sinirsel uyaranlar, orta beyinde yer alan talamusa gelir, burada çeşitli şekillerde işlenerek diğer bölgelere iletilir. Beyindeki limbik sistem ve özellikle de beyinsapının yakındalarındaki badem şeklinde bir yapı olan amigdala tarafından duygusal önlemleri belirlenir.

Amigdala, genel uyaranın duygusal içeriğini değerlendirip bunun hızla anlamını çözmeye çalışır. Böylece bu uyaranın tehlike riskini belirler. Örneğin; karanlık bir odada beklenmedik bir şekilde biriyle karşılaşınca amigdala karşı taraftakini potansiyel bir tehtid olarak görür ve korku için duygusal tepkileri üretir.

Korteksin Rolü

Korteksteki daha yüksek beyin merkezleri, bellek ve bağlantılı olduğu alanlar yoluyla, gelen bir verinin duygusal anlamının daha doğru değerlendirmesini yaparak amigdalanın verdiği verileri geçersiz kılabilir.

Duygusal tepkiler kültüre ya da bağlama göre farklılık gösterebilir. Filmlerdeki gibi kurgusal olaylar tarafından uyarılan duygular, gerçek fiziksel tepkiler üretir.

Duyguların fizyolojisi

Utanç gibi daha karmaşık olan duygular, öğrenmeyi ve belleği kontrol eden beyin merkezleriyle ilişkilidir. Ancak, asıl tepkiyi kültürel etkiler, kişinin o anki durumu da etkiler.

Duygular, sadece iç organlardan gelen duyumsamalardan daha fazlasıdır. Öznel bir deneyim olarak duygu, hem fizyolojik hem de psikolojiktir. Deneyler, uyuşturucu ya da hormanların duygusal bilinç hissi üretebildiğini göstermektedir.

Özellikle, suçluluk gibi daha karmaşık, daha az viseral(iç organlara ait) duygular; yüksek beyin merkezlerinden daha fazla girdi alır ve öğrenme, bellek ya da benlik imgesi gibi süreçlerle ilgili daha fazla uyarılır.

duygularin-fizyolojisi

Herhangi bir olayda hissedilen duygular kişiden kişiye göre değişmektedir. Örneğin Türkiye ile rakip başka herhangi bir ülkenin futbol karşılaşması olduğunu ve Türkiye’nin yendiğini farz delim. Genelde ülkemizin yenmesi bizi sevindirir fakat o an futbol maçı üzerinden kumar oynamış ve rakip takımın kazanır bahisi girmiş bir kişi sevinmez.

Duygular kültürden kültüre değişmektedir. Batıda aşk-sevgi olumlu duygular hissettirirken, Çin’de sevgi her zaman olumlu olmayabilir. Olumsuz ve karmaşık bir duygu olarak da nitelendirilebilir.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR