Eşinizle İlişki Problemi Yaşadığınızın 10 Belirtisi - Psikolog Onur Bal
388
post-template-default,single,single-post,postid-388,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Eşinizle İlişki Problemi Yaşadığınızın 10 Belirtisi

Eşinizle İlişki Problemi Yaşadığınızın 10 Belirtisi

 Eşinizle ilişki problemi mi yaşıyorsunuz, işte ilişki problemlerinin 10 belirtileri ve psikolog görüşleri.

 

  1. Aynı konuda tekrarlanan kavgalar

Tartışmalarınız size tanıdık mı geliyor? Bu aynı tartışmaların düzenli olarak tekrarlandığı anlamına gelir.

Psikologlar bu sorunu aşmak ve hep aynı konuları konuşmanız yerine asıl konuşmanız gereken konulara odaklanabilmenizi sağlamak için, iletişimde bozulmaları kaldırmak ve sorunu çözmek için yardımcı olabilirler.

  1. İçine atma, sessiz kalma ve stratejik düşünme

Bir sorununuz olduğunu biliyorsunuz, ancak halının altına gizleyip beklemeyi deniyorsunuz. Bununla birlikte, stratejik olarak bekle-gör uygulamanız yalnızca depresyon ve yalnızlık duygusuna neden olmuyor mu?

Psikologlar size çatışma kaçınılmasına nasıl yol açabileceğinizi ve çatışmaların baş etme yapıcı yöntemlerini öğrenmek için kullanabileceğiniz mekanizmaları gösterecektir.

  1. Cinselliğin ölümü

Psikologlara göre; iyi cinsel hayat, genelde duygusal ilişkilerin kalitesinin sonucudur. Yakınlaşmalardan kaçınırsanız, ilişkiniz içinde büyük olasılıkla bir ilgisizlik, önemli ve çekici olma duyusundan yoksunluk yaşanır. Cinsellik, aynı zamanda güven duygusu ile yakından ilişkili.

Cinsel yaşam kalitesini artırmak için psikologlar, ilişkinizin diğer alanlarında ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağınızı kontrol eder ve yalnızca eşinizin değil, her şeyden önce kendi ihtiyaçlarınızı anlamanızı sağlarlar.

  1. Eşlerin birbirini aldatması

Eşinizi aldattınız mı yoksa aldatıldınız mı? Çok zor bir deneyimdir, ancak her ilişkide ilişkinin sonu anlamına gelmez. Genellikle çiftler arasında, ilgi eksikliği gibi uzun süren bir duygunun sonucu veya karşı cins tarafından ihmal edilme hissinin sonucu olur.

Bu nedenle, psikologlar için, aldatılmak sorunun ve yarattığı sonucunun temelini oluşturmaz. Terapist, bu ihanete neden olan sorunlara odaklanır ve onları çözmeye yardımcı olur, böylece eşler güven üzerine bir ilişki kurmaya başlar, karşılıklı ihtiyaçları ustalıkla karşılayarak; karşılıklı çekicilik duygusunu arttırmaya başlamış olacaklardır.

  1. Karşımdasın ama bak yoksun burada

Sizi birbirine bağlayan tek şeyin aynı evde yaşamanız olduğunu veya maddi sebepler olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu, bir ilişkide krizin en ciddi semptomlarından biridir. Görünüşlerin aksine, yan yana yaşamak aldatmak kadar ciddidir. Yan yana yaşamak fakat uzaklarda olmak, ilişkinin ölmesine izin vermektir. İhtiyaç duyana kadar kendi ihtiyaçlarınızı sakinleştirmeyi ve duyguları bastırmayı öğrenirsiniz.

Bir psikolog için, bu durumda sizi bağlayan kıvılcımı diriltmek için çok çalışmak gerekir. Ortak menfaatler bulmak, duyguyu uyandırmak ve karşılıklı ilgi uyandırmak üzerinde çalır. Ayrıca, ortak hedefler, ilişkide işlev gören ilkeler ve karşılıklı ihtiyaçları ustaca karşılamak için öğrenme ilkeleri de tanımlarlar.

  1. Tek çarenin ayrılmak gibi görünmesi

Ayırma her ilişkide sorunu çözmez. Umutsuz görünen bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, bunu çözmek için fikirlerinizin bittiği anlamına gelir, ancak durumun gerçekten bir çıkış yolu bulunmamasıyla eş anlamlı olması gerekmez. Duygusal girdapta sıklıkla çıkar yol düşünmeye başlarız ve daha geniş bir bakış açısını benimsemek bizim için zordur, bu nedenle yapıcı çözümler bulamadığınız anlamına gelir.

Psikologlar, sorunun nedenini anlamanıza ve sorunu çözmenin yollarını bulmanıza yardımcı olurlar. Eğer iki tarafta isterse, çıkış yolu her zaman vardı. Yalnızca eşlerin kendileri bu çıkış yolunu aramak için motivasyon eksikliği olur.

  1. Olumsuz iletişim

Çiftler arasında; ailenin ya da arkadaşların yanında; aşağılanması , ironikleştirilmesi, görmezden gelinmesi ve hatalarının açığa vurulması gibidir. Bunlar sözlü şiddet biçimindedirler. Psikologlara göre tür davranışlar genellikle derin pişmanlık ve acı duygularının ve çeşitli duyguların bastırılmasının ve aynı zamanda sorunları doğrudan konuşabilmelerinin ve çözebilmelerinin yetersizliğinin bir göstergesidir.

Psikologların görevi, sorunun adıyla isimlendirilmesi ve açık ve doğrudan iletişim seviyesine kodlanmış bir iletişim çıkarılması olacaktır. Terapide ayrıca buna sebep olan duyguları tanımak ve bunlara isim vermek, kişinin kendi ihtiyaçlarını iletmek ve diğer tarafın ihtiyaçlarına hassasiyet kazandırma da dahildir.

  1. Çocuk yetiştirme tarzındaki farklılıklar

Eşiniz çocuğunuza karşı çok sert veya çok yumuşak olduğunu düşünüyor musunuz? Çoğu zaman, çocuğunuzun gözünde ebeveyn otoritesinin zayıflamaması için sessiz kalıyor, ancak durum farklı çözülmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Çocuğunuzun yetiştirme tarzınızı veya eşinizin tarzını beğenmiyor musunuz? Sizce küçük çocuk etkileyen konularda söz sahibi değil misiniz? Belki çocuğunuzun sizden daha önemli hale geldiğini hissediyorsunuz?

Yaygın görünüşe aksine, bu önemli bir konudur ve birçok durumda zaten ailenin parçalanmasına yol açmıştır, çünkü hafife alınmamalıdır. Eğer çok güçlü bir evli çift olarak işlev nasıl yansıdı ebeveynler olarak işlev nasıl. Bu nedenle, çocuk yetiştirme ortak fikri geliştirme, tedavinin ana konusu olacaktır. Öte yandan, çocuğa karşı ortak bir cephe oluşturmaya kaçınılmaz evlilik ilişkisini güçlendirmekle sonuçlanır ve ilişkide iletişimin yoğun antrenmanı olur.

  1. Ortak hedef yokluğu

Sürüklendiğinizi mi hissediyorsunuz? Her şey var ama, size mi yetmiyor? Gündelik hayatın rutinleri sizi çok mu sıkıyor? Her gün aynı, barış, hüzün, umutsuzluk?

İlişki gelişmelidir. Eğer durursa, sağlıksız olur. Her evlilik kendi amaçları ile kendi yoluna sahip olmalıdır. Psikologlar psikoterapi yaparken; çiftlere ortak hedef belirlemeye yardım eder ve ihtiyaçlarınıza odaklanmasını sağlar.

  1. Mali tasarrufta tutarsızlıklar

Günlerce çalıştıktan sonra hakkettiğiniz parayı gönlünüzce harcamak istiyorsunuz ancak eşiniz, “kötü bir güne” hazırlıklar yaptığı halde kendi isteklerinize para harcamanıza gerek olmadığını mı söylüyor? Ve bunu bir güven eksikliği ve güvensizlik olarak mı algılıyorsunuz?

Genellikle, bu gibi durumlarda, para ikincil bir konudur. Sıklıkla sorunun kaynağında başka bir kişiyle olan ilişki, anksiyete ile ilgili sorunlar veya benlik saygısı ile ilgili kökten çarpık inançlar yatmaktadır. Bu nedenle, terapist öncelikle sorunun gerçek nedenlerini keşfetmeye ve bunları çözmeye, ilişkide iletişim ve güven geliştirmeye çalışmaya odaklanırlar.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR