Esrar Bağımlısı Mıyım? | Esrar Bağımlılığının 10 İşareti - Psikolog Onur Bal
1391
post-template-default,single,single-post,postid-1391,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Esrar Bağımlısı Mıyım? | Esrar Bağımlılığının 10 İşareti

Esrar Bağımlısı Mıyım? | Esrar Bağımlılığının 10 İşareti

Esrar nedir?

Halk arasında; sigara, çiçek, ot olarak da adlandırılan esrar dünyada en çok kullanılan yasadışı maddedir. Marihuana veya kannabis adıyla da anılan esrarın Amerika’nın birkaç eyaletinde ve birkaç ülkede kullanımı yasal olsa da esrarın zararlarının olduğu birçok bilim adamı ve psikolog tarafından ispatlanmıştır.

Esrar hakkında yanlış bilinen şeylerden biri, esrarın zararsız olduğu ve bağımlılık yapmadığıdır.

Oysaki esrar bağımlılığı klinik olarak tanımlanmıştır. Düzenli esrarın kullanımı “amotivasyonel sendrom” dediğimiz; hayata ilgisizlik, isteksizlik ve amaçsızlık ile sonuçlanabilir. Kişi hayatıyla ilgili yaptığı uzun süreli planları sürdüremez ve sürdürülen tek şey esrar kullanımı halini alır.

Esrar bağımlısı mıyım? Esrar Bağımlılığının 10 işareti

İyileşme yolculuğundaki ilk adım, uyuşturucu veya alkolle ilgili bir sorununuz olduğunu kabul etmektir.

Bknz: Alkolik miyim? Alkol Bağımlılığının 10 İşareti 

Ancak bazen, kendi uyuşturucu kullanımınızı veya sevdiğiniz birinin kullanımını ölçerken objektif olmak zor olabilir. Bağımlı olup olmadığınızı veya uyuşturucu kullanımının kötü niyetli aşamalarında olup olmadığınızı bilmek için, belirli uyuşturucularla ilişkili bağımlılık belirtilerinin anlaşılması önemlidir.  Halk arasında esrarın bağımlılık yapma potansiyelinin az olduğuna dair yanlış inanç sebebiyle, kolayca yayılan bir bağımlılık yapıcı maddedir.

Zarar beklentisinin az olması bu maddenin en sık kullanılan maddeler arasına girmesine sebep olmuşsa da bu inanış yanlıştır. Esrarın vücudumuzun ürettiği endocannabiniod sistemin işleyişini bozarak, keyif ve motivasyonu bozduğunu, kişinin hiçbir girişimde bulunamamasıyla sonuçlanan amotivasyonel sendroma sebep olduğu bilinmektedir.

Bu yazımda, Esrar bağımlılığının 10 Belirtisini ele alarak esrar bağımlısı mıyım sorusunu yanıtlıyorum. Kendinizde veya sevdiklerinizde bu işaretleri görürseniz psikolog yardımı almanız size çok iyi gelecektir.

1-Esrar toleransı ve geri çekilmesi: Tıpkı herhangi bir uyuşturucu gibi, esrarın düzenli kullanımı da  tolerans getirir. Tolerans, aynı yüksek seviyeye ulaşmak için daha fazla uyuşturucuya ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelir. Daha fazla etkisini görmek  için daha fazla uyuşturucuya ihtiyacınız olursa, tolerans arttırıyorsunuzdur. Çekilme semptomları veya tolerans yaşamaya başlarsanız, esrar bağımlısı olabilirsiniz. Çekilme belirtileri arasında iştahsızlık, sinirlilik, uykusuzluk veya kaygı sayılabilir.

2-Amaçlanandan daha fazla esrar kullanma: “Sadece birkaç duman, kapak alacağım.” Diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu düzenli bir şekilde gerçekleşiyorsa, bağımlılık işaretidir.

3. Esrar kullanımını azaltamıyor veya durduramıyorsunuz: Uyuşturucu kullanımınızı durdurmaya çalışıyor olabilirsiniz. Ancak, bırakmaya çalışırken kendinizi durduramadığınızı fark edebilirsiniz. Kullanımınızı durduramamak, psikolog desteğine ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelir.

Adana Psikolog desteği almak için iletişime geçebilirsiniz..

4.Zamanınızın büyük çoğunluğunda aklınızda esrar olması: Zamanınızı nasıl harcadığınız esrar bağımlısı mıyım sorunuzla ilgili birçok cevap veriyor olabilir. Zamanınızın bir kısmı ya esrar içmek, esrar içeceğiniz zamanı beklemek ya da esrar bulmak için mi geçiyor?

5. Günlük aktivitelere ilgi kaybı: Hayatınızda esrar olmadan önce  yaptığınız şeyleri artık yapmıyor musunuz? Aktivitelere ilgi kaybı da güçlü bir esrar bağımlılığı işaretidir.

6. Sebep olduğu sorunlara rağmen içmeye devam etmek:  Eğitim veya iş hayatınızda sorun yaratmasına rağmen içmeye devam mı ediyorsunuz? Örneğin, işe geç kalmanız ya da esrar içtiğiniz için uyarılmanız ve bunun böyle devam etmesi durumunda işten çıkarılacağınız  uyarısı aldığınız halde, kendinizi sabote etmeye benzer bir davranış mı sergiliyorsunuz? Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü’ne göre, bu esrar bağımlılığı işaretlerindendir.

7. Sorunlardan kaçmak için esrar içmek: Yaşadığınız sorunlardan kaçmanın tek yolu esrar içmek mi? Esrarı sizi sorunlarınızdan kurtaran, unutturan bir arkadaş olarak mı görüyorsunuz? 

8. Eğlenmek, yaratıcı olmak ya da rahatlamak için esrara ihtiyaç duymak: Kendinizi yaratıcı hissetmeden önce ya da gerçekten rahatlamadan önce esrar içmeniz gerekiyorsa, esrar bağımlısı olabilirsiniz.

9. Esrar içip içemeyeceğinize göre ilişkiler ve etkinlikleri seçme: Bir sosyal ortama girmeden veya yeni bir insanla tanışmadan önce kafanızın güzel olup olmayacağını hesaplıyorsanız muhtemelen bağımlısınız demektir.

10. Günlük sorumluluklara katılamama : Günlük yaşamınızda önemli sorumluluklarınız varsa, ancak aklınızda esrar içmek olduğu için sorumluluklarınızı görmeden sürekli olarak başarısız olmaya başlamanız 10 esrar bağımlılığı işaretinden birisidir. Esrar’a psikolojik bağımlılık vardır.

Siz veya sevdiğiniz birinin esrar bağımlılığı yarattığını fark ettiğiniz bir nokta var mıydı? Esrar bağımlılığı tedavisi almanız gerektiğini hissettiniz mi? Esrarın aslında bir bağımlılık ya da itici alışkanlık haline gelebileceği konusunda hemfikir misiniz? Esrar kullanımı ciddi bir bağımlılığa dönüşebilir. Alkolizm ya da diğer uyuşturucuların kullanımı ile birlikte olsun ya da olmasın, bağımlılık ciddidir.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR