Fobi nedir? Sosyal Fobi ve Özgül Fobi - Psikolog Onur Bal
1020
post-template-default,single,single-post,postid-1020,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Fobi nedir? Sosyal Fobi ve Özgül Fobi

Fobi nedir? Sosyal Fobi ve Özgül Fobi

Fobi hepimizin aşina olduğu bir kelimedir. Bir duruma ya da objeye yönelik, her karşılaşmada ortaya çıkan panik duygusu/ yoğun anksiyeteyi ifade eder. Fobi durumunda kişinin kendisi de korkularını mantıksız ve abartılı bulur. Kişi, korktuğu şeyden kaçınır, bu korkusu işlevselliğini, sosyal ilişkilerini, mesleki performansını etkiler. Sosyal fobi ve özgül fobi olmak üzere ikiye ayrılır.

 

Sosyal Fobi Nedir?

Başkalarının varlığı ile ilgili mantıklı olmayan, ısrarlı bir korkudur. Sosyal fobik kişi başkaları tarafından değerlendirilebileceğini düşündüğü durumlardan kaçınmaya çalışır. Bu durum kişinin yaşamını ciddi anlamda sınırlandırabilir. Öyle ki topluluk karşısında konuşmak, performans sergilemek, dışarıda yemek yemek yani başkalarının olduğu yerde herhangi bir iş yapmak aşırı derecede kaygı oluşturur. Bu durum kişinin olağan günlük işlerini, mesleki işlevselliğini (ya da eğitimiyle ilgili), toplumsal etkinliklerini ve sosyal ilişkilerini ciddi anlamda bozar.

Sosyal Fobi;

– En sık görülen psikolojik rahatsızlıklardandır.

– Erken yaşlarda başlar.

– Başka psikolojik rahatsızlıklarla görülme oranı yüksektir.

 

Özgül Fobi Nedir?

Belirli bir nesne ya da durumla karşılaşınca ya da karşılaşma beklentisi olduğu zaman ortaya çıkan asılsız korkulardır. Korku bir nesne ya da durumun bir yönünden korkma olabileceği gibi (Örn; kaza yapacağını düşündüğü için uçağa binmeme, başına bir şey geleceğini düşündüğünden asansör kullanmama vb.) korkulan nesne ile karşılaşınca meydana gelebilecek kontrolünü kaybetme, paniğe kapılma, bayılma sonuçlarından kaygı duyma şeklinde de ortaya çıkabilir.

Özgül Fobi;

Erken yaşta başlar.

-Kadınlarda görülme oranı erkeklere nazaran daha fazladır.

-Korku yaratan nesne ya da durumdan kaçınma kişi için çözümdür.

 

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR