Gülme nasıl oluşur? Gülme oluşma aşamaları, Neden güleriz?
595
post-template-default,single,single-post,postid-595,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Gülme Nasıl Oluşur?

Gülme Nasıl Oluşur?

Bir kişinin günde 17 kez güldüğü düşünülmektedir. Bombay’da çok ilginç bir kulüp var, “Gülme Klubü” Gülme Kulübü üyeleri bir araya gelip doyasıya gülüyorlar. Kulüp üyelerine göre gülmek hayatımızda daha fazla yer vermemiz gereken bir eylem, peki gülme nedir?

 Gülme oluşumu

İnsan davranışlarının çoğunda çeşitli fiziksel ve psikolojik yararlar gözükmesine karşın, gülmenin kesin amacını belirlemek zordur. Gülme nasıl oluşur soruna cevap arayan pek çok kuram, gülmenin atıl mekanizma olarak evrimleşmiş olabileceğini öne sürer; atalarımız bunu, tehlike geçişinde ortak bir rahatlama hareketi olarak uygulamışlardır. Gülme, tehlikeden korunmak için tasarlanmış “Savaş ya da kaç“ tepkisini engelleyip bireyin karşısındakine güven ifadesi verebilir.

 

Gülümseme ve kahkaha bir arkadaşınıza ya da akrabanıza güven işareti olabilir. Bebekler ebeveynleriyle genellikle gülümseyerek ya da gülerek iletişim kurar. Gülme, vücudun mutluluğa ses ya da beden hareketleriyle verdiği yanıttır. Gülme hayatta kalmak için gerekli olmamakla birlikte, bir tür rahatlama mekanizması olarak işlev gördüğü . Kişi bir şeyi komik bulduğunda beynin bu tepkilerin her ikisini de aynı anda tetikler, ses ve beden hareketleri ile bu duruma karşılık verir.

 

Yüz kasları

Gülme, 15 yüz kasının yanı sıra, üst dudağı kaldırmaya neden olan zigomatik büyük kasıda uyarır. Bu arada, epiglot larinksi kısmen bloke edilerek hava düzensiz alınır ve kişinin solunumu geçici olarak durabilir. Kahkaha gibi aşırı durumlarda, göz yaşartıcı kanal devreye sokulur. Bu da kahkaha ile birlikte gözyaşı akmasına neden olabilir. Bir kişi havayı solumaya devam etmezse yüzü kırmızıya bile dönebilir.

 

Ses aşamaları

Kişi, nazik bir kıkırtıdan yüksek sesli bir kahkahaya kadar değişen çeşitli karakteristik sesler çıkarır. Aslında, gülmenin ses yapısına (bir kişi gülünce üretilen ses dalgalarının şekli) İlişkin araştırma, tüm insanların gülerken her 210 milisaniye de bir tekrarlanan kısa sesli harf benzeri notlarla değişen sesler çıkardığını göstermiştir. Ayrıca, gülmenin beyindeki diğer sinir devrelerini tetikledi ve bunun da daha fazla gülmeye ya da kahkahayı neden olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da neden gülmenin bulaşıcı olabileceğini açıklamaktadır.

 

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR