Gıdalardaki Domuz Katkı Ürünleri Listesi
Eğitim İhtiyaç Analizi Neden Önemlidir ?
Eski -Yeni Arasında Yol Ayrımında Kalan İnsanın Hikayesi
Hayata Gülümse !
Bu haber 01 Ocak 2012, Pazar 19:30 tarihinde eklendi. 465 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alışkanlıklarımız Gündelik Yaşamımızı Nasıl Etkiliyor ?

Alışkanlıklarımız Gündelik Yaşamımızı Nasıl Etkiliyor ?
Alışkanlıklarımız Gündelik Yaşamımızı Nasıl Etkiliyor ? Neye; nasıl ve ne şekilde alıştığınızı hiç düşündünüz mü ? Bir işi yapış şeklinizden tutun da o iş ile ilgili algılayışınıza kadar bir olaya verdiğiniz bazı tepkilerin aslında alışkanlıklarınızdan kaynaklandığını hiç düşündünüz mü ? Evet bugün size alışkanlarımızdan bahsetmek istiyorum. Bir şeye kendini alıştırmak ve ondan sonra da davranışlarımızdan hareketlerimize kadar, konuşmalarımızdan, iş yapış şeklimize kadar, dinsel inancımızı yaşamaktan kariyer yaşantımıza kadar, özelyaşantımızdan sosyal yaşantımıza kadar pek çok söz, davranış, hareket, düşünce biçimi, inanç vb. daha bir çok şekilde karşımıza çıkıyor alışkanlık aslında. Peki hayatımızın her aşamasına giren alışkanlık nedir ? Adı üstünde bir şeye kendini alıştırmaktan geliyor. Bu herhangi bir konuyla veya herhangi bir işle ilgili olabilir. İyi bir alışkanlık olabilir veya kötü bir alışkanlık ta olabilir. Kısacası alışkanlık hayatımızda oldukça büyük bir öneme sahip yaşantısal deneyimlerimizden sadece birisi. Bazen en önemlisi, bazen de önemsiz. Ama alışkanlıklar şüphesiz ki yaşamımızı derinden etkileyen ve bizlerin bakış açısının rotasını belirleyen en temel unsurlardan. Alışkanlıkları izninizle faydalı ve faydasız alışkanlıklar olarak ikiye ayırmak istiyorum.

Faydalı Alışkanlıklar ;

Eğer gündelik yaşamda belirli prensiplere sahip olmasak, yaptığımız her işi farklı yöntem ve metotlarla yapıyor olsak ya da başka bir deyişle her yiğidin kendi yoğurt yiyişi vardır atasözündeki gibi kendinize ait bir yaşam veya davranış stiliniz yoksa o zaman şöyle bulunduğunuz yerde hemen bir sandalye bulun ve hemen oracıkta oturun. Zira sizin belirli davranışsal örüntülerinizi gözden geçirme zamanınız gelmiş. Neden mi ? Aranızda bu yazıyı okuyan beyfendilerin askerlik yapanları bilir ki asker de muslukların yanında şöyle bir ibare yazar. Gereksiz yere musluğu açık bırakma. İsraf etme. Yine elektrik lambalarının anahtarlarının yanında lüzumsuz ise söndür şeklinde yazılar vardır. Zira bu kurallara uyulmadığı tespit edilirse de askerin ceza alması kaçınılmazdır. Burada aslında askere belirli bir davranış kalıbı kazandırılmaya çalışılmakla birlikte yöntem olarak koşullama yöntemi kullanılmaktadır. Kısacası verilen bir komutu başarı ile yerine getiriyorsa uyarıcı yok. Ama kurala uymuyorsa o asker cezalandırılıyor. Bu o kişiye farkında olmadan belli bir davranışı alışkanlık şeklinde kazandırsa da burada bilinç çok ta ön plana çıkmadığı için kazandırılan bu alışkanlığın ne kadar etkili ve uzun vadeli olabileceği tartışmalıdır. Yine başka bir taraftan kendinize belirli bir konuda yön çizip o konuda her gün ve her durumda standart veya değişken olmayan tepkiler vermeniz de sizi belirli alışkanlıklar kazandıracaktır. Prensipler diye tabir ettiğimiz tüm alışkanlık çeşitlerimizin oluşumu da böyle olmaktadır. Yalnız prensipler oluşurken bunların sizin isteğinizle oluştuğunu göz adı etmeyin. Öyleyse olumlu ve güzel bir alışkanlık kazanmak için önce kendinizi tanımalı ve ondan sonrada ne istediğinizi çok iyi tespit etmelisiniz. Kazanılacak her tür olumlu davranışı alışkanlık boyutuna taşımak için de olumlu pekiştireçlerden yararlanmak gerekli. Nedir olumlu pekiştireç ? Olumlu pekiştireç dediğimiz olay bir davranışı devam ettirmek veya uygulamak için yani o davranışı doğru ve düzgün bir şekilde sürdürmek için yardımcı bazı motivasyon kalıpları kullanmaktır. Telkin, kazanma isteği, olumlu düşünce hep birer olumlu pekiştireçtir. Farkında olarak ya da olmayarak aslında yaşadığımız veya yaptığımız her şey, kazandığımız her davranış örüntüsü ya da başka bir deyimle alışkanlıklarımızın çıkış noktası da buradan gelmektedir.

Olumlu bir alışkanlık kazanmak istiyorsanız önce onun sizin için ve herkes için ortak noktada iyi ve doğru olan bir alışkanlık olduğu fikrine inanmalısınız. Sadece sizin için doğru olması olumlu bir alışkanlık olduğunu gösterir mi ? Bana göre olumlu bir alışkanlık dediğimiz unsur sosyal topluluk tarafından da desteklendiği zaman amacına ulaşır. Yani olumlu bir davranış veya alışkanlık adını alır. Öyleyse olumlu bir alışkanlık dediğimiz her şeyin için de sizin tarafınızdan doğru olarak algılanan bir davranış olmasının yanı sıra toplumsal olarak ta kabul görme yükümlülüğü vardır diyebiliriz.

Peki ne mi bu faydalı alışkanlıklar ? Bakın bunun kapsamı o kadar geniştir ki. Bu bazen yemek yerken ortaya çıkar. Bazen yürürken, bazen bir iş yaparken veya sosyal, toplumsal bir organizasyonun içerisinde yer alırken ortaya çıkar. Sözgelimi tabağımıza yiyebileceğimiz kadar yemek koymak ve bunu bitirmek. Ya da vücudumuza zindelik kazandırmak için spor yapmak. Veya dini ibadetlerimizi yerine getirmek ve bunları ertelememek. Ya da yaptığımız bir işi kendi yeteneklerimiz çerçevesinde en mükemmel biçimde, hakkıyla yerine getirmek. Yani iş takibinin sağlam bir şekilde yapılması ve bir işi yarım bırakmamak vb. daha birçok olumlu alışkanlığı gündelik yaşamımıza sokmak bizim elimizde. Zira gerek kendimizi duygusal, fiziksel ve manevi anlamda daha da güçlü hissetmemizin yegane unsurlarından birisi de faydalı işler yapmaktır ve bunu kendimiz için olduğu kadar, çevremiz için de yapmamızdır.

Şu unutulmamalıdır ki faydalı alışkanlıkları ancak o konuda üşengeçliğe düşmediğimiz zaman kazanırız. Şunu ilke edinmek gerektiğini düşünüyorum. Eğer yapmanız gereken bir iş varsa bunu o anda gerçekleştirmelisiniz. Ertelediğiniz her iş sonra birikerek sizin o işe karşı tembellik geliştirmenize neden olur. Yığılan işler sizin gözünüzü korkutur. Kendinizi sıkıntıda hissetmenize neden olur. Bu da yapmanız gereken işlerinizi ertelemenize neden olur. Eğer yapmanız gereken bir iş varsa bunu hemen yapın. Ya da yapmaya çalışmak için elinizden geleni yapın. Ama sakın ertelemeyin. Eğer kendinizde bunu ilke haline getirirseniz bir çok problemi de aştığınızı göreceksiniz. Örneğin bazı danışanlarım bana şu konuda çok serzenişte bulunur. “ Önümdeki x işi yapmak istediğimi biliyorum ama bunu yapmak için kendimi harekete geçiremiyorum”. İşte böyle düşünmelerinin ana nedeni de budur. Çünkü biliyoruz ki birçoğumuzda işleri ertelemek gibi olumsuz bir alışkanlık vardır ve farkında olmadan bu düşünce stilimiz yüzünden hayatımızda yapabileceğimiz bir çok şeyi başaracak gücü de bulamayız. Bakın ! Eğer siz de benim gibi bu yaşama benim gibi gereksiz gelmediğinize inananlardan iseniz, eğer siz de bu evrendeki dengede bir takım sorumluluklarınız olduğunu düşünüyorsanız, eğer siz de kendiniz için olduğu kadar insanlara da faydalı olmak istiyorsanız prensip sahibi olmaya çalışın. Ama olumlu ve faydalı prensipler elbette. Sizi ve çevrenizi mutlu eden, tatminkar ve şükredici. Kişilikler belki doğuştan itibaren kazanılmıştır. Ama davranışlar her an kazanılabilir. Ve unutmayın ki ancak olumlu ve güzel davranışlarınız sizin olumsuz gördüğünüz kişilik özelliklerinizi yok etmenize yardımcı olur. Anlatmaya çalıştığım aslında kısaca şudur. Eğer sizin geçmişteki yaşamlarınıza bakmaksızın iyi bir insan olmak gibi bir idealiniz varsa , eğer kişiliğinizdeki olumsuz unsurları ortadan kaldırmak isterseniz güzel işler yapın. Güzel ve olumlu davranışları çokça yapmak, onları tekrar etmek adeta kişiliğinizde yer alan kıraç toprakları yeşillendirecektir. Bu tıpkı buna benzer. Bakımsız bir toprak ancak güzelce bakılırsa verimli ürünler ortaya çıkarır. Kendinizi bu yüzden asla ama asla umutsuz görmeyin. Umudunuzun bitmesi diye bir şeyi de asla kabul etmeyin. Zira nefes aldığınız sürece, yani yaşadığınız sürece her zaman bir fırsatınız vardır. Bunu istemek te sizin elinizdedir. Ama en doğrusunu Allah bilir. Zira şunu da unutmayın ki istediğimiz her şey olacak diye de bir şey yoktur. Zira biz insanoğlu isteriz de isteriz. Ama neyin bizim için hayırlı olup olmadığını en doğru Allah bilir. Yaşama bakış açınızı bu şekilde yaptığınız zaman başarısız da olsanız başarılı da olsanız, umutsuz da olsanız umudunuz da artsa her zaman şükredeceğinizi bilirsiniz. Öyleyse bugünden itibaren kendinize olumlu alışkanlıklar elde etmeye başlayın. ERTELEMEYİN, ÖTELEMEYİN, İLERİ BİR TARİHE ATMAYIN. BUGÜN, HEMEN, ŞİMDİ başlayın.

Faydasız Alışkanlıklar ;

Eğer yaşam kalitenizi hiçbir şekilde artıramıyorsanız, eğer bir şeyleri yapmaya çalıştığınızı ama bir türlü başarılı olamadığınızı düşünüyorsanız, eğer kendinizi hiç birşey yapmıyormuş gibi hissediyorsanız, eğer kendinizde irade zayıflığı ve tembellik gibi durumlar tespit ettiyseniz bilmelisiniz ki bu zamana kadar kazanmış olduğunuz alışkanlıklarınızda yanlış olan bir şeyler var demektir. Yaşadığınız çok şey yapıyorum ama hiç birşey yapmıyormuşum gibi geliyor duygusal tepkimesinin en belirgin nedeni de budur. Yani hayatınızda birçek şey yapsanız da yukarıda anlatmaya çalıştığım faydalı işler yapıp yapmadığınızı bir kez daha kontrol etmenizde fayda olduğu düşüncesindeyim. Gece geç yatmak, bilgisayarın başından kalkmamak, çok yemek yemek veya sağlıksız beslenmek, işlerinizi ertelemek, bir işi belli bir stilde yapmamak, yani aynı ve benzer işi hep farklı farklı yöntemlerle yapmak ve zaman kaybı yaşamak faydasız işler arasında sayılabilir.

Faydasız işler yukarıda belirttiğim duygusal tatminsizliğin ana nedenlerindendir. Zira siz gereksiz ve faydasız işlerinize devam ettiğiniz sürece içinizde var olacak duygusal boşluk ve tatminsizlik sizi tüketmeye devam edecektir.

Sonuç olarak duygusal olarak kendinizi güçlü hissetmek istiyorsanız alışkanlıklarınızı bugünden itibaren gözden geçirmenizi öneririm. Zira içinizde var olan eksik parçalar alışkanlıklarınızla ilgili olabilir. İyi bir alışkanlık mı kazanmak istiyorsunuz ? O zaman ertelemeyin ve aynı olumlu davranışı 100 kere de yapmanız gerekse 100 defa yapın. Yani tekrar edin. Başlarda istemeseniz de, size zor gelse de tekrar edin. İnanıyorum ki kazanılmış veya kazanılacak olumlu alışkanlıklarınızı bu sayede çok daha kazanacaksınız.

Her Konuda Soru Sormak için:

Psik. Dan. Selçuk Arıcı
İnsan Kaynakları Uzmanı
selcukarici@gmail.com

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler

EN ÇOK OKUNANLAR
Hayatınızda kaç defa psikoloğa gittiniz ?
Hiç Gitmedim
7+
5-7
3-5
1-3
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı