Hamilelik sürecinde psikolojik destek - Adana Psikolog Onur Bal
1405
post-template-default,single,single-post,postid-1405,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Hamile Psikolojisi – Hamilelik sürecinde Psikolojik Destek

Hamile Psikolojisi – Hamilelik sürecinde Psikolojik Destek

Hamile Psikolojisi Hamilelik sürecinde Anne ve Baba adaylarına psikolojik destek

Planlı ve arzu edilen bir gebelik, bir çiftin başına gelebilecek en önemli ve anlamlı yaşam olaylarından biridir. Psikologlar açısından ise hamilelik süreci, ölüm, boşanma, evlilik, doğum gibi objektif stres yaşantılarından biri olarak kabul edilir ve bir insanın hayatta yaşayabileceği “kritik yaşam olaylarından” (life events, major changes) biridir.

Çünkü bu dönem boyunca anne adayı sadece fiziksel ve biyolojik bir takım değişimlerden geçmez; aynı zamanda psikolojik ve sosyal olarak da yaşadığı birçok stres yaşantısıyla baş etmeye ve bunlara uyum sağlamaya çalışır.

Hamilelik sürecinde anne adayının yaşadıkları

Başlangıçta yalnızca bir hücre topu olan döllenmiş yumurta hücresi, 10 gün içinde rahim duvarına tamamen yerleşir. 3 hafta sonra, 2 milimetre büyüklüğündeki embriyonun kalbi atmaktadır.

Altı haftalıkken beyin, gözler, ciğerler ve kulak gelişir. Sadece 8-10 mm boyundaki bu embriyo, güvenli bir şekilde, gümüşî zarın içinde yüzüyordur.

Yedinci haftada yüzü, gözleri, burnu, dudakları ve dili görünür hale gelir. Diş ve kemiklerin oluşumu başlar.

Sekizinci haftada parmaklar ve eller seçilebiliyorken, ayak parmaklarının yerleri oluşur ve kas hareketi başlar.

Embriyo 2 aylık olduğunda, cinsiyet belirginleşmeye başlar ve ilk hareketleri sergiler. Bir ay sonra cenin esner ve gerilerek uzanır. Artık vücudun temel yapısı tamamlanmıştır.

6 aylık ceninin günlük uyanma ve dinlenme evreleri vardır. Beyni, duyu organlarıyla bağlantıya geçer. Annesinin kalp atışı ve sesi gibi bazı gürültüleri fark eder.

7 aylıkken 1 kg olan ve 280 günlük bir maceradan sonra ana rahminden bu dünyaya doğacak olan bebeğim rahim içi hayatındaki gelişimi, programlı ve şaşmaz bir dakiklikle, büyük bir intizam içinde kendini göstermektedir.

Hamileliğin son aylarında anne vücudu, yaşamı boyunca biriktirdiği ve hastalıkları önleyen proteinlerden oluşan antikorları bebeğine aktarır. İlk emzirmeyle birlikte gelen sütün içinde yine bebek için antikorlar vardır.

Hamile kadın; bu süreçleri atlatırken çocuk sahibi olacağı için mutlu olurken diğer yandan kendini anne olmaya henüz hazır hissetmediğinden ‘İyi bir anne olabilecek miyim?’ ya da ‘Bebeğime iyi bakabilecek miyim?’ endişesi anne adayını strese sokabiliyor. Hamile psikolojisi böyleyken burada en önemli nokta eşlerin anne ve baba olmaya birlikte karar vermeleri ve hamilelik sürecinde, sonrasında birbirlerine olan desteği eksik etmemeleri. Kadının bu süreçte eşinin desteğine her zamankinden çok ihtiyacı vardır.

Anne adayı da anneliğe kendini hazır hissedebilmek için; annelik, bebek bakımı, bebek psikolojisi ile ilgili yayınlar okuyabilir, psikologlar ve çocuk doktorlarıyla iletişime geçebilir

Adana Psikolog Onur Bal ile iletişime geçmek için hemen tıklayın Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR