Çocuğumun HAYALİ ARKADAŞI var, ne yapmalıyım? Psikolog » Onur Bal
1157
post-template-default,single,single-post,postid-1157,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Çocuğumun hayali arkadaşı var, ne yapmalıyım?

Çocuğumun hayali arkadaşı var, ne yapmalıyım?

Hayali arkadaş nedir?

Çocukların üç dört yaşlarında hatta zaman zaman altı yaşına kadar süren bir zaman içerisinde hayali bazı arkadaşlıklar geliştirmesine sık rastlanır. Hayali arkadaş, çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Bir kedi, çocuk, bir yetişkin veya fantastik bir yaratık olabilir. Veya çocuk, bir oyuncağına bir kişilik yükleyebilir. Ya da çocuk, daha farklı bir kişiliğe bürünür. Bir kahraman veya bir aile içinde kendine farklı rol biçebilir. Hangi şekli alırsa alsın, çocuk, hayali arkadaş geliştirdiğinde onu gerçekmiş gibi algılar.[/vc_column_text]

Hayali arkadaş neden olmaktadır? 

Bunun kesin ve net bir cevabı yok. Sağlıklı ve normal olan bu durumun sebebi her çocuğa göre farklılık gösterebilir.

[/vc_column][/vc_row]

Çocuğumun hayali arkadaşı var, ne yapmalıyım? 

Çocuğunuz düzenli olarak hayali yaratıklarla konuşuyor veya oynuyorsa endişelenmemek gerekir. Bu, kişilik bozukluğu işareti değildir. Tam tersi, bu alışkanlığın teşvik edilmesinde fayda vardır. Hayali arkadaş sahibi olan çocuklar psikolojik açıdan ve konuşma yeteneği bakımından daha hızlı gelişmektedir.

Bu şekilde hayali dostları olan çocuklar diğerlerinden daha hızlı bir şekilde, başka insanların da inançları, arzuları ve niyetleri olduğunu ve bunların kendisininkinden farklı olduğunu öğrenebiliyor. Daha karmaşık cümleler kurabiliyor, daha paylaşımcı oluyorlar. Tek çocukların veya ilk doğan çocukların görünmez bir arkadaşa meyilleri daha fazladır.

7 yaşına kadar çocukların yüzde 65’inin bir ara hayali arkadaşı olmuştur. Pek çok vakada, çocuk 8 veya 9 yaşına gelince hayali arkadaş kaybolur.

Bunun sebebi; ya bu davranışın okulda sosyal olarak kabul edilemez olması veya hayali arkadaş yerini gerçeklerinin almasıdır. Genellikle de bu hayali arkadaş bir daha geri dönmez..

Eğer çocuğunuz normal sosyal gelişimi içinde ek olarak hayali arkadaşlar edinmişse ve asosyal ya da aşırı içine kapanık değilse bu yeni arkadaşlıkları gayet normal.

Sadece hayali arkadaşları varsa, sadece ‘onlarla’ oynuyor, sadece onlarla zaman geçiriyorsa ve bu durum ilkokul başlarına kadar devam etmişse o zaman nedeni patolojiktir diyebiliriz. O durumda bir uzmandan destek almanızda yarar var.

Adana Psikolog Onur Bal Randevu Talep Formu’na ulaşmak için HEMEN TIKLAYIN

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR