İşim çok stresli. İşte iş stresini kontrol altına almanın 5 yolu
87
post-template-default,single,single-post,postid-87,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

İşim çok stresli. İşte iş stresini kontrol altına almanın 5 yolu

İşim çok stresli. İşte iş stresini kontrol altına almanın 5 yolu

Şunu asla unutmayın ki işim çok stresli diyorsanız, yalnız değilsiniz. Stres, iş yerinde hepimizin bir dereceye kadar deneyimlediği bir şeydir ve işle ilgili hastalıkların yaklaşık üçte birini oluşturur.

İşte iş yerinde yaşadığınız stresi kontrol altına almak için 5 yol.

1.Bedeninizi dinleyin.

Kişiden kişiye göre değişse de stresin çeşitli kendini gösterme şekilleri vardır. Yeterli gelmeyen uyku, eskisine göre daha gergin olma durumu veya gerekli konsantrasyonu bir türlü sağlayamamak şekillerinde kendini gösterebilir. Bu ipuçlarına dikkat ederek, zihinsel sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Bedeninizin çeşitli yollarla sizinle iletişim kurduğunun bilincinde olun.

2.Yaşadığınız değişikliklerin farkına varın.

Stres seviyeniz; uyku, beslenme düzeniniz ​​ve bağışıklık sisteminiz ile geniş etkileşime sahiptir ve birbirlerini etkiler. Stresli olduğunuz zaman uyku düzeniniz ve bağışıklık sisteminiz bozulabilir. İşim çok stresli dediğinizde veya stresli bir dönemden geçtiğiniz zaman, yaşadığınız değişiklerin farkına varın. Genelde iş yerinde yaşanılan stresli durumu değiştirmek imkansızdır. Ancak sizi etkileyiş şekline göre; daha iyi beslenerek veya uykunuzu düzenli tutarak ruhsal sağlığınızı koruyabilirsiniz.

3.Stres yaratan durumun ne olduğunu bilin.

Stres, yeterli ölçüde olduğunda gereklidir. Her insan stres yaşar ve bu insan olmakla alakalıdır. Stres yaratan durum günlük hayatınızı etkiliyor ve sizi çok gereğinden fazla mutsuz ediyorsa şöyle bir geriye bakın: Bu duyguları yaşamanıza sebep olan ne?

4.Düşünce şeklinizi kontrol altına alın.

Yaşadığımız stres arttıkça çevremizdeki dünyayı ve düşüncelerimizi yorumlama şeklimiz değişir. İşim çok stresli cümlesini kurduğunuz an, derin bir nefes alın ve düşünün: Stresli olmam, kendim ve çevremle ilgili düşüncelerimi ne derecede etkiliyor?

5.Kendinize zaman ayırın.

İş hayatınız stres içeriyor olsa bile, kendinizi ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırın. İş saatleri dışında, işinizle minimum düzeyde ilgilenmeye çalışın. Kitap okuyun, yürüyüş yapın, tatilinizi planlayın. Örneğin; bir sonraki tatiliniz için erken rezervasyon yapabilir veya haftasonunu sevdiklerinizle farklı deneyimler yaşayarak geçirebilirsiniz.

Bonus: Psikolog Desteği Alın

Psikolojik sağlığın bozulması kişinin günlük hayatını, sosyal çevresini, iş yapış şeklini etkilemesinin yanında, bedensel sağlığını doğrudan etkilediği bilim dünyası tarafından ispatlanmıştır. Bu sebeple ruh sağlığınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız ihmal etmeden psikolog desteği almalısınız.

Yaşadığınız psikolojik problemler için psikolog desteği almak, onların üstesinden gelebilmek için ilk adımdır. Bu ilk adım sayesine ne çok şeyi başarabildiğinizi görmek sizi şaşırtabilir.

İşiniz çok stresliyse ve iş stresinizin artık hayatınızı etkilediğinin ve çeşitli hastalıklara yol açabileceğinin farkına vardıysanız; Adana Psikolog Onur Bal ile iletişime geçin.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR