Kaygıyı Yenmek için 11 İpucu - Psikolog Onur Bal
1543
post-template-default,single,single-post,postid-1543,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Kaygıyı Yenmek için 11 İpucu

Kaygıyı Yenmek için 11 İpucu

Şu ana kadar “Kaygı ile Nasıl Başa Çıkılır?” “Kaygıyı yenmek için yapacaklarınız” “Kaygı ve endişeden kurtulmanın yolları” başlığı ile yazılmış birçok tavsiye yazısı okumuş olabilirsiniz, ancak bu tip yazılar siz harekete geçmediğiniz sürece hiçbir işe yaramaz. Psikolojik olarak daha rahat hissetmek, geceleri huzurlu bir şekilde uyumak ve enerjinizi önemli şeyler için sarf etmek istiyorsanız, sizi yiyip bitiren düşüncelerden sıyrılabilmelisiniz.

Bu yazının sonunda hayatınız daha üretken bir hale gelebilir. Adana Psikolog Onur Bal olarak benim size atadığım görev, günde 15- 60 dakika arası bir süre ayırıp aşağıdaki kaygı savaşçılarından birkaçını ele almanız olacaktır.

Bu göreve daha fazla bağlandıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Muhtemelen bu kaygı stratejilerinin bazılarına aşinasınız. Fakat aniden gelen kaygı dolu düşüncelerden, göğüs sıkışmalarından ve nefes darlığıdan muzdaripseniz demek ki bu önerilerin hepsini yapmadınız.

Kaygıyı yenmek için neler yapılabilir? 

Kaygı Savaşçısı#1: Derin Nefes Egzersizleri

Eğer vücudunuzu yavaş ve kasıtlı diyafram nefesleriyle nasıl sakinleştireceğinizi bilmiyorsanız, çok büyük şey kaçırıyorsunuz demektir. Diyafram nefesi uygulaması serbest, mekandan bağımsız ve uygulaması çok kolaydır.

  1. Gözlerinizi kapatıp oturun ve bütün dikkatinizi nefes alıp verişinize verin. Solunumunuzu kontrol etmeye çalışmadan doğal bir şekilde -tercihen burun deliklerinizden – nefes alın.
  2. Burun deliklerinizden girip çıkan her nefesi hissetmeye çalışın. Bir elinizi karnınıza diğer elinizi de göğsünüze yerleştirin. Nefesinizi tutun ve üçe kadar sayın. Nefes verirken de dörde kadar sayın. Karnınızın üzerindeki el nefes alırken içeri geçmeli, nefes verirken ise dışarı ilerlemeli.
  3. Nefesinize odaklanın ve geri kalan her şeyi unutun. Zihniniz çok meşgul olacak ve meditasyonun zihninizi daha da meşgul hale soktuğunu düşünebilirsiniz. Fakat asıl nokta şu: Meditasyon sırasında zihninizin ne kadar meşgul olduğunun farkına varıyorsunuz.
  4. Bir yandan kafanızda beliren farklı düşüncelere kendinizi bırakırken ve öte yandan sadece nefesinize odaklanmaya çalışın. Eğer zihninizin farklı düşüncelere daldığını fark ederseniz hemen zihninizi tekrardan nefesinize odaklayın.
  5. Zihniniz artık nefesinize odaklanana kadar bu uygulamayı tekrarlayın. Diyaframdan nefes almaya başlamak için beklemeyin. Bunu günlük bir uygulama haline ne kadar erken getirirseniz, kendinizi o kadar rahat hissedeceksiniz.
  6. Diyafram nefesinizi uyguladığınızda güne “şimdi ve burada” durumunda başlarsınız. Daha da iyisi, gelecek için endişelenerek veya geçmişi tekrar yaşamayarak zaman kaybetmezsiniz.

Kaygı Savaşçısı#2: Özbakım 

Masaja gidin, manikür pedikür yaptırın veya saçınıza yeni bir şekil verin. Hiçbir şey bakımlı bir vücudun verdiği seksi ve sağlıklı parıltıyı veremez.

Eğer para sıkışıklığı içerisindeyseniz, indirim yapan bakım salonlarını arayabilirsiniz. Tabii, bu salonlar size kahvenizi altın tepside servis etmezler ama siz yine de gözlerinizi kapatın ve bakımınızın ya da masajın keyfini çıkarın.

Kaygı Savaşçısı#3: Asitli içecekleri hayatınızdan çıkarın.

Sabahları kahve size enerji verebilir, sıcaklık ve rahatlık sağlayabilir, ancak yüksek oranda mısır şurubu içeren ve doğal olmayan ürünleri barındıran gazlı içecekler kahvenin verdiği keyfi veremez.

Tüketmeye alışık olduğunuz gazlı içecekleri, sakinleştirici bir yeşil çay veya papatya çayıyla değiştirin. Kafein, merkezi sinir sisteminizi kalkındırırken, asitli içecekler vücudunuzdaki vitamin ve mineralleri tüketir ve dişlerinize zarar verir.

Tükürüğünüzün asit seviyesi optimum seviyenin altına düşer ve dişleriniz daha duyarlı hale gelir. Eğer her gün asitli içecek tüketirseniz, dişlerinizin dış katmanları minerallerini kaybetmeye başlar ve üstlerinde küçük oyuklar oluşur. Birçok sağlık sigortası kanal tedavisi gibi önemli işlemleri karşılamaz ve ağır bir faturayla baş başa kalabilirsiniz. Kısa bir mola vermenin tek yolu yüksek asitli içecekler içmek değil.

Kaygı Savaşçısı#5: Fazla Harcamadan Kaçının.

Finansal stres insanların psikoterapi için psikolog iletişime geçmelerinin yaygın bir nedenidir. Borçlar uykularınızı kaçırır, kendinizi değersiz ve umutsuz hissetmenize neden olur. Cebinizin idaresini ele alın ve gerekli olmayan harcamalardan uzak durun. Günlük harcamalarınızı bir veya iki hafta boyunca inceleyin ve nerelerden kesebileceğinize karar verin. Bilinçsizce topladığınız eşyaların farkına varın. Az çoktur.

Yapılabilecek kesintiler:

  • Bir şey almadan önce “gerçekten ihtiyacım var mı” diye sorun.
  • Netflix gibi üyelikleriniz varsa kablolu televizyonunuzu kapatın. Artık kimse TV izlemiyor.

Kaygı Savaşçısı#6: Dağınıktan kurtulun.

Arabanızın anahtarını veya çorabınızın tekini bulmak için ne kadar zaman harcadığınızı hiç merak ettiniz mi? Muhtemelen yaşam alanınızı tıkayan birçok eşyanız var. Fark etmemiş olabilirsiniz fakat dağınık bir beyin ile dağınık bir oda doğru orantılıdır. Yaşam alanınızı toparlayarak beyninizi toparlanmanın bir adımı atmış olacaksınız.

Kaygı Savaşçısı#7: Günübirlik Gezi Ayarlayın.

Doğada vakit geçirin ve aklınızın ve bedeninizin size Google’da “ kaygıyı yenmek ” diye aramalar yaptıracak düşüncelerden arınmasını sağlayın. Nerede yaşadığınız mühim değil, birkaç saatlik yolculukla sakin, ilginç ve büyüleyici yerlere gidebilirsiniz. Haydi, doğa sizi bekliyor!

Kaygı Savaşçısı#8: Yatağa Erken Girin.

Yapılacaklar listenizi yetiştirmek için geç yatmaya alışıksanız, bu görev size imkansız gelebilir. Ama bu bir zorunluluk.  Uyku eksikliği kaygının önemli sebeplerinden birisi. Yetersiz uyku araştırmalara göre, beynin genel kaygı düzeyinin arttırarak kişide beklentilere bağlı kaygıları artırabilir. Kaygı ile uyku arasında büyük ilişkiler vardır. Uykuyu düzenlemek demek kaygıyı yenmek demektir.

Kaygı Savaşçısı#9: 15 Dakika Erken Kalkın.

Çoğu kaygılı insan gibi, muhtemelen siz de sabahları aceleyle oradan oraya koşuşturuyor ve ev ahalisine “Acele edin! Geç kalacağız!” diye bağırıyorsunuzdur.

Rahat rahat hazırlanabilmek ve sakin bir gün geçirebilmek için 15 dakika erken kalkın. Eğer yapılacaklar listenizi yetiştirememe düşüncesine kapılırsanız derin bir nefes alın ve kendinize şunu söyleyin: “Yeterli zaman var.”

Kaygı Savaşçısı#10: Lavanta.

Lavanta yağı birçok iyileştirici özelliğe sahip. Kaygı ve diğer sinir hastalıkları için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Lavantayı kullanmanın birçok yolu var.

Kaygı Savaşçısı#11: Kafein, Şeker ve İşlenmiş Gıda Tüketimini Azaltın.

Çok fazla tüketirseniz kafein kalp çarpıntısına neden olabilir. Eğer kaygı rahatsızlığınız varsa, kafein panik veya anksiyete ataklarını tetikleyebilir. Panik atak hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.Hipoglisemi veya düşük kan şekeri de çarpıntıya sebep olabilir. Şeker, adrenal uyarıcı görevi görür ve kaygıya hatta panik ataklara neden olabilir. Diğer zararlı gıdalar arasında rafine unlu mamüller ve iltihaplanmaya neden olduğu için buğday bile bulunur.


Kaygı Savaşçısı #BONUS: Psikoterapi Alın 

Psikoterapi, bireylerin duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, ruh sağlıklarının geliştirilmesi ve korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır.

Psikoterapi sırasında, ruhsal durumunuz, düşünceleriniz, duygusal yapınız ve kişilik yapınızla ilgili bilgilendirilirsiniz. Psikoterapi size hayatınızın kontrolünü elinize almayı ve karşınıza çıkabilecek zorluklarla gerektiği gibi mücadele etmeyi öğrenmenizde yardımcı olur.

Adana Psikolog Onur Bal Randevu Talep Formu’na ulaşmak için tıklayın. 



Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR