Kaygıyla Savaşmak - Psikolog Onur Bal
1679
post-template-default,single,single-post,postid-1679,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Kaygıyla Savaşmak

Kaygıyla Savaşmak

Kaygıyla savaşmak ya da savaşmamak.

İnsanların psikolog yardımı aramasının en yaygın sebeplerinden biri, ileri derecede kaygıyla ilgili problem yaşamalarıdır. Kaygıyla savaşmak isterler. Bununla birlikte, kaygı bozukluğu sahibi olan insanların yardım aramasının en yaygın sebeplerinden biri, kaygının kendisi değildir. Olmamalıdır. Kaygının kendisi bozukluk ya da sağlıksız bir durum değildir.

Problemleri yaratan asıl şey, insanların kaygıyla baş etme yöntemleridir. Hissettiğimiz kaygı, beynimizin bizi tehtid eden bir şeye tepki verdiğinin  sinyalidir. Bu tepki daha belirgin hale gelir ve kendimizi rahatsız hissederiz. Aslına bakarsanız beyin işini yapmaktadır.  Çünkü içgüdüsel olarak bizi rahatsız eden şeylerden kaçmak isteriz. Geçmiş dönemlerimizde bunun anlamı; hayatlarımızı tehtid eden tehlikelerden uzak duruyor olmamızdı.

Modern toplumda hepimizin hayal gücü çok gelişmiş. Bunun bir olumsuz getirisi de zihinsel hayal alemimizde tehtidkar olarak algınabilecek çok şey olması.  Kaygımız bazen gerekçelidir, zira tepkimizi tetikleyen şey yaşamı tehtid edici de olabilir. Diğer zamanlarda ise ortada gerçek bir tehtid yoktur. Hissettiğimiz şey, güçlü hayal gücümüzden kaynaklanan abartılı tepkilerdir.  Tepkimizi tetikleyen şey ne olursa olsun, tepkimizin bize sunduğu özel bir yardım yoktur. Çok daha ilkel ve yaşamı tehtid eden durumlarla dolu bir dünyada yaşadığımız zamanlarda “savaş ya da kaç” tepkisi gayet yeterliydi. Fakat kredi borcu ödemeleri ya da patronla yapılacak bir toplantı gibi modern zorluklar söz konusu olduğunda bu tepki nadiren yardım eder.

Kaygıyla Savaşmak: Kaygıyı yenmek için 11 İpucu 

Sürekli kaygıyla savaşmak, peki neden? Kaygının kendisi tehlikeli değildir.

Anksiyete, doğanın bizi bir tehtidle yüzleşmeye hazırlama yöntemidir. Durdulamaz çünkü otamattır. Tehlikeyi deneyimlediğimizde, anksiyetenin varlığını kabullenmemiz ve yapmamız gereken şeyi yapmaya devam etmemiz gerekir.

Ne yazık ki bizler, çoğu zaman kaygıdan kurtulmaya odaklandığımızdan psikolog karşısında da kaygıdan kurtulmak istiyorum deriz. Fakat psikolog olarak söylüyorum ki biz psikologların yaptığı kaygının olumsuz etkisini hayatınızdan kaldırmaya odaklanmaktır. Yaptığımız asla kaygıyla savaşmak değildir. Bunu kimse yapamaz. Daha önce de söylediğim gibi kaygının kendisi bir sorun değildir. Kaygıyla ilgili psikolojik destek aldığınız an kaygı ile savaşmayı bırakarak kaygıya verdiğiniz tepkilere odaklanırız.

 

Halat çekme oyununa son verip, ipi bırakmakla başlarız.

 

Adana Psikolog Onur Bal’dan randevu oluşturmak için hemen arayın!Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR