Koronavirüs Kaygısı - Psikolog Onur Bal
1660
post-template-default,single,single-post,postid-1660,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Koronavirüs Kaygısı

Koronavirüs Kaygısı

Şu an bir pandemi süreci içerisindeyiz. Gündemimizde dikkat çeken tek bir konu var. Üstelik Türkiye’de de açıklanan vaka sonrasında bizlerin de koronavirüs kaygısı epey bir arttı. Hep söyleriz, kaygı bizi harekete geçiren motivasyonel bir duygu olmakla birlikte bazen işlevsel olmaktan çıkıp problemler de yaratabilir. İşte tam da bu sebeple koronavirüs  kaygısını ele almak istiyorum.

Şu anki gündem hakkında biraz endişelenmemiz iyi bir durum. Çünkü bu Koronavirüs kaygısı sayesinde gerekli tedbirleri alıyoruz, kendimizi koruyoruz. Kaygının bu kısmı işlevsel. Ama sorun şu ki bu kaygıyı gerekli olan seviyelerden daha fazla yaşadığımız zaman bu durum amacımızın tam tersine hizmet ediyor.

Anksiyete bozukluğuna dönüşen kaygının psikolojik durumumuza birçok olumsuz etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bununla birlikte aynı zamanda psikolojik olduğu kadar fiziksel etkileri de mevcut. Fazla kaygı hali vücudumuzda strese yol açarak bağışıklık sistemimizin düşüşüne sebep oluyor. Peki Neler Yapabiliriz? Koronavirüsten hem fiziksel hem psikolojik sağlığımızı korumak için yapabileceğimiz birkaç şey var.

Korona mıyım? Çok endişeleniyorum. Ne yapmalıyım?

  • Kaygı anında şimdi ve şu anda kalın. Tam şu anda tehdit edici bir durum yoktur. Tam şu an güvendesiniz. Anda kalmak için nefes alış verişlerinize konsantre olabilir, nefesin burun delikleriniz ve soluk borunuzda yarattığı serinliğe odaklanabilirsiniz. Nefes alıp vermek sizi şimdiye odaklayan yegane çapadır.

Nefes egzersizleri yazıma ulaşmak için hemen tıklayın.

  • Anksiyete halinden uzaklaşamıyorsanız sakinlemenize yardımcı olacak aktivitelerde bulabilirsiniz. Bunlar meditasyon yapmak, spor yapmak, doğa yürüyüşleri veya arkadaş çevresi ile görüşmek gibi stres azaltıcı aktiviteler olabilir.
  • Bilgi kirliliğinden uzak durun. Nasıl ellerimizi kirden uzak tutuyorsak, kulaklarımızı da bilgi kirliliğinden uzak tutmalıyız. Whatsapp, Twitter, Facebook gibi türlü türlü sosyal medya mecralarında aslı olmayan ve insanları korkutmaya yönelik dedikodular yayılmaya başlıyor. Bu da haliyle insanların kaygılarını beslemeye devam ediyor. Olabildiğince bu gibi söylentilerden uzak durmalı ve resmi açıklamaları dinlemeliyiz.

Kendimizi Koronavirüsten  Nasıl Koruruz?

  • Sağlık Bakanlığı, World Health Organization gibi güvenilir sağlık kurum ve kuruluşlarının bulunduğu tavsiyelere uyun.  Kalabalık ortamlara fazla girmemek, giriyorsak korunmak, ellerimizi sık sık yıkamak gibi önlemler güvenliğiniz için yeterlidir. Bunları yapıyor olmaya rağmen kaygı üretmenin bir yararı olmamakla beraber az önce bahsettiğimiz gibi sağlığımızı da negatif etkileyebilir.
  • Bol Bol vitamin alın ve beslenmenize özen gösterin. Bu sizin bağışıklık sisteminizi güçlü tutar.
  • İyi uyuyun. Yeterli saatte uyumanın birçok faydası vardır. İyi uyku zihninizi dinç tutar ve bu sayede doğru düşünme yolları sayesinde paniklemenizi engeller. Aynı zamanda yeterli sürede uyku uyumak bağışıklık sistemininin dinç olmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Mümkün oldukça kalabalık alanlara girmeyin, girdiğinizde ise insanlar ile aranızda en az bir metre mesafe bırakmaya çalışın.

Eğer koronavirüs kaygısı duyuyor ve bunun günlük hayatınızı etkilediğini düşünüyorsanız Psikolog Onur Bal’dan online terapi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için web sitesinde bulunan numarayı arayabilir ya da yazabilirsiniz.

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR