Meditasyon nedir? Ne değildir? - Psikolog Onur Bal
1536
post-template-default,single,single-post,postid-1536,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Meditasyon nedir? Ne değildir?

Meditasyon nedir? Ne değildir?

Bir kavram olarak meditasyon birçok  kişiye spriütüel gelmektedir. Budistler, Hindular, Sufiler, Yahudiler ve Hıristiyanlar meditasyon ritüelleri anlatırlar. Peki meditasyon nedir ve ne işe yarar? 

Meditasyonda kişi belirli bir ritüel ve egzersizler sayesinde farklı bir bilinç durumu kazanır. Bu egzersizler, kişinin vücudunu bir yoga pozisyonunda tutarak ve bir olay ya da bir sembole ilişkin zihinsel imgeler oluşturarak, soluk almayı denetlemeyi, dikkat alanını kesin bir biçimde sınırlamayı ve dışsal uyaranları ortadan kaldırmayı kapsar. İstenen sonuç, kişinin kendisini zihinsel ve fiziksel olarak gevşemiş hissettiği, hoş ve farklı bir durumdur.  Genel olarak psikolog ve psikiyatristler yogayı önermektedir. 

Meditasyonun bilimsel arkaplanında basit olarak şu vardır. Düşündüğümüz şey bizi korkutur fakat biz onu değilde başka bir şeyi düşünürsek, korkutucu olmaktan çıkar. Beynimizin neye odaklarsak onu hissederiz. 

 

Geleneksel Meditasyon biçimleri 

Geleneksel meditasyon biçimlerinde yoga uygulamaları vardır. Bu Hindu dini ya da Çin ve Japon Budizmi’nden türetilen Zen’i temel alan bir düşünce sistemidir. İki genel meditasyon tekniği vardır. 

Açılma Meditasyonu: Bu yaklaşım hiçbir şey yapmamaya, hiçbir şey düşünmemeye, kişinin kendisi için hiçbir çaba göstermemesine, tamamen gevşemeye, zihnini ve bedenini kendi haline bırakmaya karar vermeyle başlar. Kendinizi değişik düşüncelerin serbestçe akışına, zihninizi duygularınıza bırakır ve bu akışı izlersiniz. Akıntıya müdahale etmeyi reddedin. Metafor değişirken; bir kuş sürüsü gibi uçuşan düşüncelerinizi, duygularınızı ve arzularınızı izleyin. Onları özgürce uçmaya bırakın. Onları sadece seyredin. Sizi alıp bulutların içine götürmelerine izin vermeyin. 

Yoğunlaşma Meditasyonu: Dikkat bir düşünce, fikir ya da sözcük üzerine yoğunlaşır. Bu oturumların amacı yoğunlaşmayı öğrenmektir. Örneğin amacınız mavi renkli bir vazo üzerine yoğunlaşmaktır. Yoğunlaşmaktan, vazonun farklı bölümlerinin incelenmesini kastediyorum. Vazoyu, başka şeylerle herhangi bir bağlantı kurmaksızın kendi varoluşu üzerinde görmeye çalışın. Bütün diğer düşünceleri ya da duyguları, sesleri ya da bedensel duyumlarınızı dışlamalısınız. 

Gevşemek için yapılan meditasyon 

Meditasyonun dinden koparılmış bir biçimi de gevşemek için meditasyon yapmaktır. Biraz üzerine düşme ve zaman ayırmayla gayet kolay öğrenilebilir. 

  1. Rahat bir konumda sakince oturun ve gözlerinizi kapatın. 
  2. Ayaklarınızdan itibaren yüzünüze kadar bütün kaslarınızı iyice gevşetin. Kaslarınızı güzelce gevşemiş tutun. 
  3. Burnunuzdan nefes alın. Nefes alışınızın farkına varın. Nefesinizi verirken sessizce içinizden “bir” deyin. Örneğin: Nefes alın.. Verin “bir” Alın, verin “bir” bu şekilde devam edin
  4. Derin gevşemeye ulaşıp, başarıp başaramayacağınızı düşünmeyin. Pasif bir tutum takının ve gevşemenin kendiliğinden gerçekleşmesine izin verin. Başka düşünceleri bekleyin. Bu düşünler ortaya çıktığı zaman “iyi” diye düşünerek onları göz ardı edin ve “bir” diye tekrarlamaya devam edin. Bu tepki sürekli alıştırma sayesinde çok az bir çabayla gerçekleştirilmelidir. 

20 dakika boyunca bunu sürdürün. Süreyi denetlemek için gözlerinizi açabilirsiniz ancak çalar saat kullanmayın. Bitirdiğiniz zaman, önce gözlerinizi birkaç dakika kapalı, ardından açık tutun.     

Meditasyonun yararları

Şüphesiz meditasyon, gevşemeyi sağlayan ve fizyolojik canlanmayı azaltan etkili bir tekniktir. Bu olguyla ilgili hemen bütün çalışmalar, meditasyon sırasında solunum oranında önemli bir düşüş, oksijen tüketiminde azalma ve daha az karbondioksit eliminasyonu olduğunu bildirmişlerdir. Kalp atışları yavaşlar, tansiyon sabitleşir ve kandaki laktik asit yoğunluğu azalır. (Dillbeck ve OrmeJohnson, 1987) Epilepsi ve yaşam sonu olayları konusundaki çalışmaları ile bilinen nöropsikiyatrist ve nörofizyolog Peter Fenwick’in bulguları EEG faaliyetlerinde de değişiklik olduğunu; beyin dalgalarında oluşan bu değişiklikler, kortik canlanmanın meditasyon sırasında azaldığını ve buna bağlı olarak zihinsel faaliyet düzeyinin de azaldığını göstermiştir.

Psikolog görüşüne göre meditasyonun iyi gelebileceği psikolojik durumlar

Adana Psikolog Onur Bal Randevu oluşturmak için hemen tıklayın.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR