Mesleki tükenmişlik nedir? Belirtileri nelerdir? | Psikolog » Onur Bal
382
post-template-default,single,single-post,postid-382,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Mesleki Tükenmişlik nedir? Belirtileri nedir?

Mesleki Tükenmişlik nedir? Belirtileri nedir?

Mesleki Tükenmişlik nedir?

Psikologların mesleki tükenmişlik araştırmalarında tükenmeye ve iş doyumsuzluğuna neden olan unsurlar incelendiğinde, stres kavramının ön plana çıktığı görülmektedir. Bireyler stres verici duygular karşısında (üzülmek, kızgın olmak, korkmak gibi) kendilerini nasıl yatıştıracaklarını ya da sakinleştireceklerini bilememeleri halinde stres karşısında çaresiz kalmaktadırlar.

Mesleki tükenmişlik bir süreç olarak anlaşılır. Bazı işler iş yapısı gereği strese daha çok maruz kalsa da, bazıları daha az maruz kalmasına rağmen, herhangi bir çalışana, ve konumundan bağımsız olarak, gerçekleştirilen iş türüne bakılmaksızın gerçekleşebilir.

Tükenmişlik Belirtileri

Tükenmişlik sendromu çalışmasında yer alan doktorlar ve psikologlar en yaygın şu belirtilerle karşılaşmaktadır:

  • Duygusal tükenme, örneğin duygusal ve fiziksel olarak acılar yaşama, huzursuz veya kötü hissetme, boşluk hissetmek.

 

  • Kendi gücünü göz ardı etme, yani kendi becerilerinizi veya mesleki kazanımlarınızı küçümseyip değerlendirebilirsiniz. Öte yandan, bu olumsuzlama taahhüdü, etkililiği, mesleki başarıyı ve dolayısıyla yapılan işten memnuniyeti gerçek bir azalmaya götürebilir.

 

  • Motivasyon seviyesinde düşüş.

 

  • Fiziksel belirtiler, uyku bozuklukları, baş ağrısı, kas gerginliği ve ağrı, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kilo kaybı veya artışı, cinsel sorunlar.

 

  • Aile ilişkilerinde sıkıntılar, öfke problemleri (kolay tepki verme), aileyle vakit geçirmede isteksizlik (örneğin ev dışında sık sık vakit geçirmek.), çocuklara ilgi kaybı.

En çok kimler mesleki tükenmişlik yaşar?         

Mesleki tükenmişlik birçok meslekten insanlar yaşayabilir, sadece mavi ve beyaz yaka çalışanlarını değil, çoğunlukla diğerleri ile iç içe yaşayan, mesleklerine karışan kişileri de etkiler doktorlar, hemşireler, psikologlar, pedagoglar, sosyal hizmet uzmanları ve öğretmenler, eğitimciler ve eğitim sistemindeki diğer çalışanlar yaşıyor.

En savunmasız olanlar; kariyerlerinin başında, kendilerini işine adamakta ve kariyer merdivenlerini hızlı ve etkili bir şekilde tırmanmaya çalışan çok yüksek motivasyona ve beklentilere sahip olan insanlardır.

Kişilik veya karakter nitelikleri de önemlidir. Tükenmişlik risk grubunda;  benlik saygısı düşük , bir taraftan kendi yeteneklerine inanmayan, diğer taraftan çok yüksek beklentileri olan insanlar görülmektedir.

Mesleki tükenmişlik bizi nasıl etkiliyor?

Mesleki tükenmişlik  hayal kırıklığı, öfke, korku ve kaygıyla iç içedir. Karakteristik özellik olarak olumsuz duygulara sahip olma halini doğurur. Aşırı iş yükü çok yüksek bir seviyede hissedilir, bu hissi mesleki görevlerin yerine getirilmesi ile ilgili kontrol eksikliği de beraberinde getirebilir. Giderek, kendi yaptığımız çalışmalarımızı takdir etmekle ilgili sorunlara da  yol açar, başarılarınızı fark etmeyi bırakırsınız. İş yeri, verimsiz bir başarısızlık abidesi gibi görünüyor.

Ayrıca, mesleği tükenmişliğin sadece duygusal durumumuzda değil, aynı zamanda sağlığa, yaşanılan olaylara olan bakış açılarının değişimine ve yaşam biçimiyle nasıl başa çıkılacağı konularında olumsuz bir etkisi olabilir. Baş ağrısı, kas gerginliği, hipertansiyon veya kronik yorgunluk hissi gibi şikayetlere yol açabilir.

 Mesleki tükenmişlik de depresyon, uyku bozuklukları ve kaygı bozuklukları gibi psikolojik problemlere neden olabilir. Profesyonel tükenmişlikle baş etme yolları başarısız olursa, psikoterapi  üstesinden gelmek iyi bir başlangıç ​​olabilir.

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR