Neden korkarız? Korktuğumuzda ne yapmalıyız? - Psikolog Onur Bal
1669
post-template-default,single,single-post,postid-1669,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Neden korkarız? Korktuğumuzda ne yapmalıyız?

Neden korkarız? Korktuğumuzda ne yapmalıyız?

Neden korkarız?

Hepimizin korkuları vardır. Neden korkarız sorusunu yanıtlamadan önce, korkunun kendisinin bir hastalık olmadığını belirtmekte fayda görüyorum. 

Korkunun pençesine düştüğümüzde,  sinyal beynimizin en ilkel bölümünden gelir. Beynin bu bölümü genellikle “sürüngen beyin” olarak adlandırılır. Zira söz konusu bölümün yapısı, kertenkeleler ve diğer sürüngenler gibi basit hayvanlarda bulunan yapının aynısıdır. 

Beynin düşünce için kullanılan ve daha yüksek bilişsel işlevlere sahip bölümleri, daha sonra evrimimize eklenmiştir. Fakat korku deneyimi yaşadığımızda, işleri yöneten bölüm sürüngen beyindir ve bu bölüm oldukça ilkeldir. 

Korku hissettiğimizde, sürüngen beynin “amigdala” denilen bir bölümü aktif hale gelir. Dehşete düştüğümüzde, bu bölüm davranışlarımızın bütün kontrolünü ele geçirebilir. Amigdala bazen haklıdır. Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir demişler. Nasıl haklıdır? Örneğin ölümcül bir tehlikenin içinde olduğumuzda, amigdala bize hayatımızı kurtarmamız için kaçmamız gerektiğini söyler. Gelin görün ki diğer zamanlarda ise yanlış tehlike sinyalleri gönderir. Türümüzün devamı için, sıkça korkmak nadiren korkmaktan iyidir. Çok basit bir örnekle tanımlayacak olursak; ateşten korkmazsak kendimizi yakarız. 

Baş edebilmemiz gerektiğini bildiğimiz durumlar yüzünden korkuya kapıldığımızda, her şeyin yolunda olduğuna ikna etmeye çalışmak en yaygın stratejidir. Bu strateji nadiren işe yarar. Beynimizin en ilkel bölümleriyle mantıklı konuşmak saçmadır. Bu bölümler mantıktan anlamaz ve korkmaya devam eder. 

Tamam korkuyoruz, peki ne yapmalıyız?

Peki gelelim 10 puanlık soruya: İlkel bir yaratığa, bir şeyin tehlikeli olmadığını nasıl öğretebiliriz? Bunu onunla tartışarak yapamayacağımız çok açık. İşe yarayan tek şey o yaratığın korkutucu durumu gerçek hayatta deneyimlemesine ve attığı çığlıkların çok abartılı olduğunu görmesine izin vermektir. 

İşte bu strateji korkularınız için de işe yarar. Kendinizi her şeyin yolunda olduğuna ikna etmek yerine, durumu gerçekten deneyimlemeniz ve durumun düşündüğünüz kadar tehlikeli olmadığını görmeniz gerekir. 

Eğer yapmak istediğiniz bir şeyi korkularınız yüzünden yapamıyorsanız, yine de yapın. Korkasınız bile yapın… O ilkel yaratığa hiç aldırmayın. 

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR