Nefes Egzersizleri ; 4-7-8 ve 4-5-6 Nefesleri - Psikolog » Onur Bal
362
post-template-default,single,single-post,postid-362,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Nefes Egzersizleri ; 4-7-8 ve 4-5-6 Nefesleri

Nefes Egzersizleri ; 4-7-8 ve 4-5-6 Nefesleri

Günümüzde birçok insan nefes egzersizleri yapmanın yaşadıkları kaygıya iyi geldiğini biliyor. Çevremizde doğru nefes almanın rahatlattığını deneyimleyen insanlar var. Kaygı bozukluklarıÖfkeStres Kontrolü, gibi bir çok durumda nefes egzersizi işinize yarar yarar.

Dikkatli veya bilinçli nefes alma, rahatlamaya yol açar ve korku, öfke gibi yaşadığınız durumlarda size yardımcı olur. Doğru şekilde nefes almanız, sinir sisteminizin stresini azaltmasına ve daha net düşünebilmenize yardımcı olan, sizi daha da güvende tutan ve sıklıkla endişe ve panikte eşlik eden yaşadığınız aşırı duyguyu ortadan kaldıran kısmına erişmenize yardımcı olur.

nefes egzersizleri

 

Biyoloji ve fizyoloji açısından, sinir sistemi iki alt sistemden oluşur: sempatik sinir sistemi ve parasempatik sinir sistemi.

Sempatik sinir sistemi, beyninizin, tehdit algıladığınızda aktifleştiği kısımdır. Antik çağlarda, insanlar teorik olarak kendi silahları kullandı ve güçlü kaplanlar tarafından kovalıp tüylü mamutlardan kaçarak hayatlarını devam ettirdiler.

Bazı durumlarda bilişsel sisteminiz kapanır ve sadece iki durumun gerçekleşmesine izin verir : “savaş yada kaç“. Bu, zihninizin sadece hayatta kalmaya odaklandığı anlamına gelmektedir. Tek düşündüğünüz hayatta kalmaktır ve akılcı düşünceyi bir kenara bırakır; içgüdüsel olarak bu eylemlerden birini yaparsınız.

Parasempatik sinir sistemi sizi rahatlatan bir sistemdir. Bu sistem etkinleştirildiğinde, yaratıcı olabilirsiniz, kendinizi daha huzurlu hissedersiniz. Daha iyi ve doğru nefes alarak parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirebilirsiniz. Bu sizin zirvenizdir. İşinizi etkili bir şekilde yapabilirsiniz, çünkü beyniniz çok yüksek bir verimle çalışmaktadır.

Endişeli olduğunuzda, beyniniz bir tehdit algılamaktadır. Endişeyi kayda geçirmenin anahtarı nefes almaktır.

Çoğumuz için, günlük bazda pek çok fiziksel tehdit yaşamamaktayız. Bunun anlamı, parasempatik sisteminizin çoğunlukla vücudunuzu hakim olması gerektiğidir. Çoğu zaman rahat hissetmeniz, iyi hissetmeniz ve savaş yada kaç düşüncesinden uzak kalmanız gerekir.

Bu, yalnızca zamanın küçük bir yüzdesini “savaş” yada “kaçma”  durumuna hazır olduğunuz anlamına gelir. Çok endişeli olduğunuzda, bu yüzdeler dengeden uzaklaşıyor. Bu hep stres altında hissetmeniz anlamına gelir. Beyniniz fiziksel ya da duygusal olup olmadıklarını sürekli olarak tehdit edicidir.

Kaygılı hissetmenizi sağlayan şey budur.

 

Nefes egzersizleri beyninizi gevşetme moduna sokar. “Dört -Yedi -Sekiz Nefes” aslında basittir:

  1. Dört saniye boyunca nefes alın
  2. Nefesinizi yedi saniye tutun
  3. Sekiz saniye nefes verin

4-7-8 Nefes egzersizlerinin ikinci ve üçüncü adımlarını kısaltarak aynı etkiyi kullanabileceğiniz alternatif bir versiyonu vardır. O da “Dört-Beş-Altı Nefes” aşağıdaki gibidir:

  1. Dört saniye boyunca nefes alın
  2. Ardından nefesinizi beş saniye tutun
  3. Son olarak, altı saniye boyunca nefesinizi verin

 

“4-5-6” nefesini tek başına bir strateji olarak kullanabilirsiniz ve bunu, daha önce yayınlanan daha zor “4-7-8” nefes için çalışmanın bir yolu olarak da düşünebilirsiniz. Bu alternatif versiyon, özellikle derin nefes alışkanlığına aşina değilseniz sıfırdan başlamak için harika bir yoldur. Nefes egzersizleri yapmanın bu versiyon ile başlanması iyi olacaktır. Bir önceki yazdığım asıl egzersiz kadar etkilidir. Her ikisi de biraz pratik yaparak nefes egzersizi yaptıkça nefes almanın daha kolay olacağını öğrenecek ve rahatlayacaksınız.

 

Bu kadar! Nefes egzersizlerini istediğiniz kadar tekrar edilebilirsiniz.

Bu, denemeniz için yararlı bir strateji gibi görünüyorsa, bunu denemek için kendinize sakin ve rahat bir yer ayırdığınızdan emin olun.

Her gün bu nefes egzersizlerini uygulamak için birkaç dakikanızı ayırın. Bunu yaparsanız, yaşadığınız anksiyeteyi, bir nefes yenme imkanına sahip olacaksınız.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR