Adana Psikolog Onur Bal Online Terapi
1637
page-template-default,page,page-id-1637,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Online Terapi

Terapistiniz bir “tık” uzağınızda

 

Dünyanın ve ülkemizin yaşadığı bu zor dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmak için birbirimizle koyduğumuz “sosyal mesafe”ye rağmen birbirimizden uzak değiliz.

Görüntülü konuşma sağlayan platformlar aracılığıyla gerçekleştirilen online terapiler istediğiniz yerden terapi desteği almanızı sağlıyor. Online terapiler de tıpkı standart yüz yüze terapi seansları gibi uzman ruh sağlığı çalışanları tarafından gerçekleştiriliyor. Danışanın online terapiye uygun olduğu kanısına varmam halinde bu yöntemi uygulayabiliyorum.

Online Terapi Ne Kadar Etkilidir?

Fiziksel olarak aynı ortamda olmasak da online terapi de başlı başına iletişim kurduğumuz özel bir alandır. Elbette bir masaj terapisti için doğru bir yol olduğunu söyleyemem (!) ama psikoloji alanındaki araştırmalar online terapinin birebir, fiziksel terapi kadar etkili olabildiğini gösteriyor.

İsveç‘te doksan altı hastayla yapılan bir çalışmada hastaların sıkıntılarının birebir görüşmelerdeki kadar azalma gösterdiği gözlemlendi¹. İsviçre’deki Zürih Üniversitesin’de yapılan bir araştırmada altmış iki depremyon hastasına terapi yardımcı sunmak için tasarlandı. Araştırmanın amacı online terapinin birebir terapi kadar iyi olup olmadığını ölçmekti. Şaşırtıcı sonuçlar çıktı. Orta vadede depresyon hastalarının sıkıntılarından ciddi düşüşler gözlemlendi. Hastalar ve terapistler de online süreçle ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler.

Araştırmamız internetteki psikoterapi hizmetlerinin terapötik bakıma etkili bir destek olduğunun kanıtıdır.

Prof. Dr. Andreas Maercker, University of Zurich

Amerika’daki Virginia Üniversitesin’den Lee M. Ritterband terapinin online olarak uykusuzluk (insomnia) rahatsızlığına ne kadar faydası olup olmadığını merak etti. Sadece uykusuzluk sorununa müdahale için harcanan para dört milyar dolardan daha fazlaydı. İnternet üzerinden sağlanan bir hizmet bu insanlara yardımcı olabilir miydi? Ortalama on yıldan fazla zamandır uykusuzluk sorunu çeken insanlara dokuz haftalık bir program hazırlandı. Programda animasyonlar, videolar ve yardımcı bazı dijital el kitaplarıyla hastaların uyku alışkanlıkları ve düşüncelerinin değiştirilmesi hedeflendi. Başarılı da oldu. Ritterband durumu şöyle özetliyor: “Bir internet müdahalesi nüfusun çoğunluğunun ihtiyacı olan uykusuzluk (insomnia) sorununu gidermek için iyi bir potansiyele sahiptir.”

Online Terapinin Avantajları Nelerdi?

Online terapi fiziksel, birebir görüşmelerden farklı bir ortamda gerçekleşir ve kendine has bazı avantajlar sağlar. Bunlardan bazıları:

  1. Şehir dışında yaşayan, yaşadığı yerde psikolojik destek alma imkanı olmayan ve belirli nedenlerden ötürü yaşadığı yeri terk edemeyenler (örn. hasta bakımı, kriz anları, vb.) için son derece pratik bir psikolojik destek sağlar.
  2. Terapötik ödevler bir seanstan diğerine kadar düşünceleri ve duyguları farkedip onlarla ilgilenmeyi kolaylaştırır. Tıbbi gevşeme teknikleri ile psikosomatik hastalıklar, gerginlik ve uykusuzluk gibi durumlarda kişinin rahatlaması kolaylaşır. Bu tür teknikler hem öğretilir, hem de kayıt olarak verilebilir. Böylece kişi kendi evinin rahatlığında sıkıntıları azaltmayı ve rahatlamayı öğrenir.
  3. Verilen şemalar, manueller ve açıklayıcı el kitapları sayesinde terapi zamanı dışında da danışan kendiyle ilgili çalışmasını devam ettirir ve sürece aktif olarak katkıda bulunur.
  4. Duygu, davranış ve düşünceleri kaydetmek için yazma pratikleri verilir. Bu sayede çeşitli durumları ortaya çıkaran tetikleyiciler tespit edilir ve davranış değişikliğinde bu bilgilerden faydalanılır.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR