Pandemi sürecinde evliliğiniz için 5 SIR - Psikolog Onur Bal
1685
post-template-default,single,single-post,postid-1685,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Pandemi Sürecinde evliliğinizin devamı için 5 SIR

Pandemi Sürecinde evliliğinizin devamı için 5 SIR

Covid-19 sebebiyle içinde bulunduğumuz toplumdan izolasyon durumu en mutlu ve en istikrarlı evlilikler için bile bir sorun olabilir. Hepimiz evlerimizde eşlerimiz ve çocuklarımızla haftanın yedi günü, günün 24 saati neredeyse ayrılmadan yaşıyoruz. Bu durum her zaman romantik sonuçlar doğurmamaktadır. İş ve özel hayatımız arasında denge kurmak zor hale gelirken, eşler arasındaki ilişki bu dengesizlikte zarar görmeye çok çok açık.

 

Romantik ilişki içinde bulunduğumuz partnerimizin; her insan gibi pozitif ve negatif yönleri vardır.  Biz partnerimizin hem pozitif yönlerini hem negatif yönlerini biliriz ve onu olduğu gibi kabul ederiz.  24 saat aynı evin içinde olduğunuz insanın olumsuz yanlarına daha fazla yoğunlaşmanız çok olası ve sağlıklı bir durumdur.

Gelelim evliliklerimize. Pandemi sürecinde evliliğinizin olumsuz etkilenmemesi için yapabileceğiniz durumları ele aldım.

 

Pandemi sürecinde evliliğiniz için yapmanız gereken 5 ŞEY

Pandemi sürecinde evliliğiniz için SIR 1 : İletişim! Daha fazla İletişim!

Sağlıklı ilişkinin formülü: iyi bir iletişime sahip olmak! Bu durum normal zamanlarda da geçerliyken içinde bulunduğumuz koronavirüs zamanlardında daha da önem kazanmakta. İletişim herkes için aynı miktarda olmak zorunda değildir, bazı çiftler günün her anında iletişimde olmayı tercih ederken bazıları tek bir uzun konuşmada paylaşım yapmayı tercih edebilir. Nasıl olduğunun pek bir önemi yok, sağlıklı iletişim içinde olmak çok daha önemli.

Çift ve aile terapisti olan Michele Weiner-Davis’e göre, evde kalarak kendimizi koruduğumuz bu günlerde ne kadar çok iletişim kurulduğu değil, çiftlerin iletişim kurmaya gönüllü olmaları önem arz ediyor. Olaylara bakışlarımız farklılık gösterebilir, biri dünyanın sonunun geldiğini düşünürken diğeri olayların fazlaca abartıldığı düşüncesine sahip olabilir. İlişkiyi sağlıklı tutmak için yapılması gereken partnerimizin farklı görüşünü dinlemeyi öğrenmek, karşımızdakine kendisini anlatabilmesi için alanlar yaratmak ve birbirimizi anlamaya çalışmak.

Pandemi sürecinde evliliğiniz için SIR 2: Alan yaratmak! Peki nasıl?

Normal zamanda günün büyük bir kısmını ayrı yerlerde geçiriyordunuz. Sabah işe gidiyor ve neredeyse akşama kadar fiziksel olarak ayrı kalmış oluyordunuz. Ancak bu günlerde şirketler çalışanlarını evden çalışmaya teşvik ettiğinden dolayı çiftler günlerinin tamamını, alışık olmadıkları bir şekilde, beraber geçirmeye başladılar. Adana’da evli çiftlerin evde olmasının pozitif bir yanı olduğunu düşünüyorum. İstanbul gibi şehirlere kıyasla evlerimiz daha büyük ve kendimize ait alanlarımız var.. Evde mecburen birlikte olarak geçirilen bu süreçte, bireysel alanın ve yalnız geçirilen zamanın önemi çok büyüktür. Adana psikolog ve adana ilişki danışmanı olarak çiftlere duygularını nasıl daha rahat düzenleyebildiklerini fark edip ona göre alanlar oluşturmalarını tavsiye ediyorum. Eğer duygularınızı düzenlemek için partnerinize ihtiyacınız varsa beraber zaman geçirin, ancak duygularla baş başa kalmak size daha rahat geliyorsa bunu partnerinizle paylaştıktan sonra kendinizle geçirebileceğiniz yalnız bir zaman ve alan oluşturun. Eğer partnerinizin kendi kendini daha rahat sakinleştirdiğini biliyorsanız, onun ihtiyacına saygı duyun ve duygusal alanına girmek için onu zorlamayın.

Başka bir deyişle, gergin durumları en sağlıklı şekilde atlatmak için sakinleşebileceğiniz, kendinizle kalabileceğiniz, kulaklık takıp ya da sessizlikte kalarak kendinizi zihinsel olarak etraftan uzaklaşabileceğiniz bir alan yaratın. Bazen tek ihtiyacınız olan kendinizle kalabildiğiniz beş dakikadır.

Bu süreçte nefes egzersizi yapmak iyi gelebilir.

Nefes Egzersizleri hakkında bilgi almak için hemen tıklayın

 

Pandemi sürecinde evliliğiniz için SIR 3: Cinselliği zorlamamak

Klinik Psikolog ve cinsel terapist Britney Blair, koronavirüs zamanında cinsel isteğimizin azalmasının oldukça normal olduğunu, içinde bulunduğumuz stresli çevresel faktörlerin insanların %85’inde cinsel isteğin kaynağı olan libidonun aktive olmasına engel olabileceğini belirtiyor. Eğer siz %15’lik kesimdeyseniz ve cinsel isteğinizde herhangi bir azalma olmadıysa, partnerinizin isteksizliği olabileceğini anlayıp bu duruma saygı duyun. Blair, özellikle bu dönemlerde “arzu uyuşmazlığı” yaşamanın doğal olduğunu, bu sorunun üstesinden ancak güvenli ve rahatlatıcı bir iletişim ortamı sağlanarak gelinebileceğini belirtiyor. Partnerinizi isteksizliğinden ya da isteğinden dolayı yargılamak ya da utandırmak iki tarafın da kendisini kötü hissetmesine neden olacaktır. Şu an için ihtiyacımız olan belki de en son şey yeni bir stres faktörü…

 

Pandemi sürecinde evliliğiniz için SIR 4: Küçük şeylere odaklanın

Etrafımızda bizi bunaltabilecek onca sebep olması partnerimizle olan ilişkimizin de karmaşıklaşmasına sebep olabilir. Farklı uyaranlardan sürekli tetiklenmek yerine, derin bir nefes alıp küçük şeylere odaklanmaya çalışın, özellikle de eşinizle birlikte yapabildiğiniz şeylere. İş saatlerinin farklılığından dolayı beraber yemek yapamayan çiftler yemek yapmayı, beraber geçirdikleri vaktin çoğunu televizyon izleyerek geçiren çiftler sessiz bir ortam yaratıp konuşmanın verdiği mutluğu deneyimleyebilir. Kısacası partnerinizle geçirdiğiniz bu zamanı “tıkılı kalmış”lık olarak değil, yeni şeyler ve daha önemlisi birbirinizi daha iyi deneyimleyebildiğiniz bir zaman olarak görebilirsiniz. Nasıl adlandırırsanız öyle hisseder; nasıl hissederseniz öyle yaşarsınız..

BU BİR SIR DEĞİL.. Adana Psikolog Desteği alın

Tüm bu önerilerin denenmesi iyi bir başlangıç olabilir. Fakat zor ve hassas durumlarla başa çıkmak ve daha kapsamlı yardım almak için psikolog adana desteği her zaman iyi bir fikirdir. Bazen sadece biriyle konuşmak bile büyük sorunları çözmek için tahmininizden daha başarılı olabilir. Unutmayın Adana Psikolog Onur Bal bir bilgisayar/telefon kadar uzağınızda ve online görüşmeler de yüz yüze görüşmeler kadar etkili…

Şimdi bir adım atın. Partnerinizle birlikte.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR