Psikolojik Destek Rehberi - Psikolog » Onur Bal
1604
post-template-default,single,single-post,postid-1604,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Psikolojik Destek Rehberi

Psikolojik Destek Rehberi

Yaşamımızın bazı dönemleri diğerlerine oranla daha zorlayacı geçebilir. Yaşadığımız olaylar normal duygu durumumuza göre daha olumsuz hissetmemize sebebiyet verebilir. Bu tür durumlarda bazıları günlük rutinlerine hızlıca dönebiliyorken bazı bireylerin toparlanma süreci daha geniş bir zamana yayılabilmektedir. Kişiler psikolog yorumları arayıp, yakınlarından psikolog önerileri isteyebilirler. O halde hangi durumlarda psikolojik destek almamız gerektiğinin habercisi olduğunu maddelerle inceleyelim. 

Psikolojik Destek Alma Rehberi 

İşlevsellikte Bozulmalar 

Kişi, yaşadığı olay sonucunda artık normal yaşantısında yaptığı rutin sorumlulukları bir yükmüş gibi hissediyor ve yapmakta fazlasıyla güçlük çekiyorsa bu noktada psikolojik destek alınabilir. Bu dönemde kendini dış dünyaya kapatmaya başlayabilmekte ve sosyal yaşamında da aksaklıklar görülebilmektedir. İşinde ve günlük yaşantısında zorlantılar görünmeye başlandığı an psikolog adana desteği almak gerekmektedir. 

Kaygının isteklere engel olması

Bazı bireylerde sıkça rastlanan durumlardan birisi de yapmak istediği eylemleri harekete dökememe durumudur. Burada bahsedilen kaçınma durumu bireyin düşüncelerinden kaynaklı olup, kişinin kendisinde uyandırdığı kaygıdan ötürüdür. Kişinin, kafasında kurduğu çarptırılmış düşünceler sebebiyle huzursuz hissediyor veya yapmıyor ise bu noktada destek alınması önerilir. Çünkü, birey kaygılarından dolayı her geçen gün yapmak istediği şeylerden kaçınmaya başlayıp kendisini kapana kıstırılmış gibi hissetmeye başlayacaktır.

Yaşamın bir anlamı yokmuş gibi hissetmeye başlanması 

Kişiye artık hayat boş, anlamsız gelmeye başlamış ve hayata karşı umutsuz, karamsar söylemler içerisinde olup intihar ile ilgili düşünceleri de oluşmaya başlamış ise bu noktada terapist eşliğinde bir psikolojik destek alması  önerilir. Bu durum kişinin daha işlevsel olmasını ve hayatını daha katlanabilir kılacaktır.

Depresyonda mıyım? Depresyonun 6 Belirtisi 

Uyku Sorunları Baş göstermeye başlaması 

Bazı olayların kişide bıraktığı etkiler onun uykuya dalmasını etkileyebilir. Çok sık gördüğümüz bir durum ise birey uykuya dalsa bile kabuslar görerek uyanması ya da yorgun uyanmasıdır.

Kontrolsüz Öfke Patlamaları oluşması 

Yaşanılan travmatik durumlar kişileri olduğundan daha hassaslaştırıp buna bağlı olarak küçük olaylar bile hızlı öfke çıkışları meydana getirebilir ve bunu kontrol etmede güçlük yaşıyor olabilirler. Bu anlarda fazlaca tepkisel davranıp olayı şiddete dökebilir kendisine veya çevreye zarar verme eğilimleri artabilir.

 

Yukarıda belirtilen durumlar ile karşı karşıya kalınıyor ise bireye destek alması önerilebilir. Psikolojik destek almanız sizin ve sevdiklerinizin sağlıklı günler geçirmesi için yararlı olacaktır. 

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR