Psikoloji Bilimine Göre Rüya Görmek - Psikolog » Onur Bal
544
post-template-default,single,single-post,postid-544,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Nasıl Rüya Görüyoruz? Psikolojide rüya görmek

Nasıl Rüya Görüyoruz? Psikolojide rüya görmek

Gece uyurken neden birçok kez fantezi dünyasına dalıyoruz?  Neden hayali olaylar yaşayıp hayali davranışlarda bulunuyoruz ve rüya görmek ne anlama geliyor? Rüyalar bilinçdışımıza bir geçit mi? Peki rüyalarımızı gerçekten de yorumlayabilir miyiz?

Rüyalar korkutucu ya da rahatlatıcı olabilir. Rüyalar, olanaksız, mantıksız şeyleri oldurabildikleri ya da oldurdukları için fantastiktir. Rüyalarınızda uçabilirsiniz; ölmüş insanları canlandırabilir, cansız nesneleri konuşturabilirsiniz.

Rüya, bilinçdışı yaşantı dalgalanmalarının, hayal gücü zeminine yansımasıdır. H. Amiel

Rüyalar ve REM Uykusu

Rüya görmek insanların sıklıkla yaşadığı bir şeydir. Çoğumuz her gece ortalama bir ya da iki saat türlü çeşitli rüyalar görürüz. Rüyaların çoğu tamamen unutulduğundan bazıları hiç rüya görmediğini iddia ederler. Araştırmacılar, insanların uykunun hızlı göz hareketi (Rapid Eye Moved, REM) evresinden hemen sonra uyandırıldığında, rüyalarını çoğunlukla oldukça doğru hatırlayabildiğini göstermiştir. REM uykusundan uyandırılan biri rüyasında daima ve genellikle tüm ayrıntılarıyla hatırlar. Bu bildirimler insanların, her zaman yaşadıklarını hatırlayamasalar da, uyku sırasında da bilinçli olduklarını gösterir. Beyin dalgası incelemeleri, uyku sırasında son derece aktif olduğumuzu ortaya koymaktadır.

Rüya tipleri

Rüya (dream) sözcüğünün “neşe” ve “müzik”ten türediği söylenilir. Çoğu insan, rüya görmek için uyumaz fakat çok çeşitli rüyalar anlatır: fazlasıyla berrak ama aynı zamanda belirsiz rüyalar; kabuslar ve tatlı rüyalar. Çocuklar 3 yaşından 8 yaşına kadar genellikle kabus gördüklerini söylerler; ancak 3 ya 4 yaşından önce kendilerini rüyalarında pek görmezler. Çoğu tekrarlanan rüyalar bildirir; bunlardan bazıları korktukları, diğerleriyse görmeye bayıldıkları rüyalardır.  Kimleri rüyaların kehanet özelliği taşıdığına inanır. İnsanların yaklaşık üçte ikisi deja-vu rüyaları gördüğünü iddia ederler.

Rüyalar yalnızca rüyayı görenin yaşamı çevresinde anlam taşır. D. Broadribb

Tabii, bir de her kültürden insanların daima gördükleri ortak düşler vardır. Uçma rüyası bunlardan en bilinenidir: İnsanlar , belki de kurbağalama yüzmeye benzeyen hareketlerle kuş gibi havada uçabildiklerini bildirirler. Diğerlerijyse, yüksek binalardan aşağı ya da karanlık kuyuların dibine doğru düştükçe düştükleri rüyalardan söz ederler. Ya da birçok kez sadece düşerler. Birçok rüyada da aniden çıplak kalmak ve başkalarının önünde utanmak vardır. Takip etme rüyaları da sıktır: En çok birileri tarafından amansızca takip edilir ya da belki siz onları takip edersiniz. Öğrencilerse, önceden çalışmış olmalarına rağmen sınav kağıdına boş boş baktıkları ya da tutulup tek satır yazamadıkları sınav rüyaları görürler. Çok ilginçtir ki dişini kaybetme rüyaları da bir hayli yaygındır.

Rüya Yorumları

Bu rüyalara elbette çeşitli yorumlar getirilmektedir. Dişlerle ilgili rüya acaba fiziksel çekiciliğimizle fazlasıyla meşgul olduğumuzun mu işaretidir? Yoksa güç kaybetme ve yaşlanma ya da artık asla sözünü dinletemeyecek ya da dikkate alınmayacak olma kaygılarını mı temsil eder? Belki de dişleriniz sözlü silahlarınızdır ve başkaları hakkında doğru olmayan şeyler söylediğiniz için dökülür. Bunun parayla ilgili olduğu bile söylenmiştir: Sihirli bir diş perisi gelip size bol bol para gelecektir.

Peki, çıplaklık rüyasını nasıl yorumlanabilir? Tamamen kırılganlık ve utanmayla mı ilgilidir? Örneğin, bir bilgi saklıyorsunuz, gizli bir ilişkiniz var, yapmamanız gereken bir şeyler yapıyorsunuz ve kendinizi suçlu hissediyorsunuz. En fenası, keşfedilmekten alay edilmekten ve rezil olmaktan korkuyorsunuz. Yoksa önemli bir test yada görev için hazır olmadığınız anlamına mı geliyor? Çok ilginç bir durum da, rüyanızda çıplak olduğunuzu fark ediyorsunuz, ama kimse buna aldırış eder görünmüyor. Bu da endişeleriniz olduğu, ama aslında bunların temelsiz olduğunu içten içe hissettiğinizi gösteriyor olabilir.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR