Sık Sorulan Sorular - Psikolog Onur Bal
1376
post-template-default,single,single-post,postid-1376,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Psikolog Onur Bal – Sık Sorular Sorular

Psikolog Onur Bal – Sık Sorular Sorular

Psikolog Onur Bal Sık Sorulan Soruları yanıtlıyor:

Psikoterapi nedir?

Çok kısaca tanımlanacak olursa; psikoterapi bir uzman eşliğinde konuşma yoluyla sorunları aşma sürecidir. Konuşma yoluyla bir diğerine yardım etmek; aslında günlük hayatta insanların sıklıkla birbirlerine yaptığı bir şeydir. Psikoterapi ise daha farklı ve özel bir aktivitedir.

* Danışan-terapist arasında güvene dayalı bir ilişkinin bulunduğu,

* Açık ve kaliteli bir iletişimin kurulduğu,

* Problemi açıklama ve çözüm yollarının psikolojik teorilere dayandığı,

* Kişiyi bütünsel olarak geliştirmeye odaklanan,

* Danışanın mevcut koşullarındaki ihtiyaçlarına uygun şekilde yardım etmek ve zarar vermemek konusunda özel olarak eğitim görmüş bir uzmandan alınan,

* Belirli bir ücretlendirme ile profesyonel olarak, belirli bir düzenliliğe göre yürütülen bir süreçtir.

Hangi tür durumlardaki kişileri görüyorsunuz?

Yoğunluklu olarak Adana’da hizmet verince genel olarak “öfke problemleri” gördüğüm tahmin edilmekte. Fakat bu doğru değil. Yetişkinlerde; en sık gördüğüm problem türleri; kronik stres, depresyon, panik bozukluk, sağlık kaygısı, sosyal fobi, kendine güven eksiklikleri, çift-aile problemleri, sinirlilik ve öfke kontrolü problemleridir. Çocuk & Ergenlerde; depresyon, teknoloji bağımlılığı, okul kaygısı, parmak emme sayılabilir.

Neden ‘hasta’ değilde ‘danışan’ kelimesini kullanıyorsunuz?

Bu konu uzmanlar arasında uzun yıllardır tartışılan ve ortak bir görüşe tam olarak varılamamış bir konudur ancak birçok psikoterapist ‘hasta’ yerine ‘danışan’ kelimesini tercih etmektedir. Çünkü hasta kelimesi her problem türüne ve şiddetine uymamaktadır. Ayrıca terapi sürecinde danışanların da aktif olmalarından dolayı tıptaki klasik doktor-hasta ilişkisinden farklı bir durum bulunmaktadır.

Psikoterapi ne kadar sürmektedir?

Psikoterapinin ne kadar süreceği yaşadığınız problemin türüne, şiddetine, terapiden elde etmek istediğiniz amaçlarınıza, ilerleme hızınıza ve çabalarınıza da bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı danışanlar için 1-2 seans danışmanlık amacıyla gelir. Bazıları için 8-12 görüşme yeterli olurken bazıları da daha derinlemesine bir çalışmayı altı ay ya da daha fazla bir süre devam ettirmek isteyebilmektedir. Psikoterapinin başında bu konu açık bir şekilde konuşularak terapiden elde etmek istediğiniz hedeflerinize göre planlanmaktadır.

Psikoterapinin etkinliği nelere bağlıdır?

Deneyimlerimden yola çıkarak söylebilirim ki; %40’ının danışanın azmine, motivasyonuna, mantıklı düşünme kapasitesine, kişilik özelliklerine ve içinde bulunduğu çevre koşullarına, %15’inin danışanın psikoterapiden olumlu beklentiler içinde olmasına, %30’unun terapist-danışan arasındaki terapi ilişkisinin kalitesine, %15’inin ise psikoterapide kullanılan tekniklere bağlıdır. Etkili bir psikoterapi sürecinde tüm bu etkenler gözönünde bulundurulmalıdır.

Hipnoz / hipnoterapi yapıyor musunuz?

Yapmıyorum. Bilimsel olarak ele alındığında hipnoz bir terapi/tedavi yöntemi değildir. Hipnoz ile tedavi olan, iyi hisseden hiç kimseye denk gelmedim.

 

Psikolog Onur Bal ile konuştuklarımız gizli kalır mı?

Paylaştığınız her konu gizli kalır ve sizin dışınızda biriyle paylaşılmaz.

Çocuğumu, sizinle görüşmeye nasıl hazırlarım?

Kesinlikle çocuğunuza neden psikolog desteği alması gerektiğini anlatmalısınız. Doktora gitmek gibi; iğne ya da fiziksel araştırmalar gerektirmediğini, uzmanla konuşarak ve oyunlar oynayarak problemlerin çözülmesine yardımcı olduğunu anlatabilirsiniz. , daha yaşlarda olan ergen ve genç yetişkinlere; psikologla yapacakları konuşmanın kendilerinin izni olmadan ailelere söylenmeyeceğinin ve gizli kalacağını dile getirin.

Psikolog Onur Bal

 

 İletişime geçmek için tıklayın. Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR