Sınavlarda başarı getirecek 6 İpucu - Psikolog » Onur Bal
274
post-template-default,single,single-post,postid-274,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Sınavlarda başarı getirecek 6 İpucu

Sınavlarda başarı getirecek 6 İpucu

Dersleri katılmak ve öğretmenimizin derste anlattığı her bir kelimeyi kafanızı kazımak için saatlerinizi, günlerinizi hatta haftalarınızı adadınız. Yapılacak son şey ise hazırlandığınız sınavdan geçmek. Sakın umutsuzluğa kapılmayın.İşte size sınavlarda başarı getirmesi için uygulayabileceğiniz birkaç ipucu:

1.Plan, plan, plan!

Tüm sınavlarınızı ve çalışmanız gereken konuları takip edebilmek için bir program hazırlayın. Kendinize özel, ne zaman hangi konuyu çalışacağınızı yazdığınız bir program yapmak için vakit ayırın. Zor olduğunu düşündüğünüz derslerin üzerine daha fazla düşün. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için ise çalışırken kısa aralar vermeyi sakın unutmayın.

2.Süper gıdalar = süper beyin

Doğru yiyeceklerin beynimizi nasıl bu kadar çok çalıştırdığını görünce çok şaşıracaksınız. Beslenme düzeninize açai, goji berry, chia tohumu gibi süper gıdaları ekleyin. Somon, karalahana, brokoli, ceviz, fındık ve yumurta gibi yiyecekleri de dengeli bir öğün için mutlaka tüketin. Ayrıca içtiğiniz kolaların yerini artık meyveli smoothiler ve yeşil çay alsın. Şunu iyi bilin ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, yedikleriniz ve beyniniz aynı oradan süperleşir. Yedikleriniz ile sınavlarda başarı doğru orantılı.

3.Ara verin

Sınavlarda başarı sağlamayacak olmanız düşüncesinin sizi ara vermeden çalışma itiyor olabilir. Ara vermek notlarınızın ve kitaplarınızın önünde zaman harcamak kadar önemlidir. Çok çalıştıktan sonra yeni bilgileri işleminiz için biraz zamana ihtiyacınız var. TV önünde ya da sosyal medyada çok zaman geçirmeden kendinize boş vakit ayırın. Bu zamanı uyuyarak, sağlıklı beslenerek ya da egzersiz yaparak değerlendirebilirsiniz.

4.Uyku çok önemlidir

Daha çok şey öğrenebilmek ve odaklanabilmek için iyi dinlenmiş olmanız gerekir. Geç saatlerde yatmamaya çalışın, özellikle de sınavdan bir önceki gece. Çok fazla uyuyup aralarda çok fazla kestirmeyin. Bu sizin daha da yorgun hissetmenize neden olup performansınızı düşürecektir.

5.Hareket edin

Bir araştırmaya göre egzersiz yapma ve akademik başarı arasında bir bağlantı var. Hareket ederken -koşarken, yüzerken, bisiklet sürerken vs.- beyniniz oksijenle doluyor ve bu da beynimizin yeni bir bilgi işleyebilmesine yardımcı oluyor. Yürüyüş yapmanız dahi etkili olacaktır.

6.Zamanınızı yönetin

Sınav için oturup çalışırken zamanınızı akıllıca kullanmaya gayret gösterin. Odaklanmanız ve organize olmanız bu işin kilit noktası. İlk bir kaç dakika tüm soruları okuyun ve cevaplama sıranızı planlayın. Eğer çoktan seçmeli sorular varsa bu soruları cevaplarken tüm şıkları dikkatlice okuyun. Tuzaklı sorular ya da benzer şıklar sizi kolayca hataya sürükleyebilir. Yazı yazacağınız sınavlarda ise soruyu dikkatlice okuyun ve başlamadan önce yazacaklarınızı planlayın. Plan yaparken, günlük plan tasarımını kullanabilirsiniz.

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR