Sosyal Kaygı Bozukluğu - Sosyal Anksiyete - Nedir? | Psikolog » Onur Bal
306
post-template-default,single,single-post,postid-306,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Sosyal Kaygı Bozukluğu nedir?

Sosyal Kaygı Bozukluğu nedir?

Kaygı bozuklukları; psikologların en sık karşılaştığı hastalıklardandır.

Sosyal kaygı bozukluğu başkalarının gözünün üzerinde olabileceği sosyal ortamlarda olma ya da sadece yabancı insanlarla bir araya geldiğinde yaşanılan mantıklı olmayan, ısrarlı korkudur. İsim olarak DSM4’de sosyal fobi olarak geçerken, DSM5’de sosyal kaygı bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Çünkü bu bozukluk diğer kaygı türlerine göre daha çok sorunlara ve kişinin normal aktivitelerini daha fazla engelleme eğilimindedir.

Sosyal kaygı bozukluğu teşhisi konulmuş kişiler genellikle değerlendirebilecekleri durumlardan kaçınmaya çalışır ve kaygı belirtileri göstererek utangaç bir tutum sergilerler. Topluluk karşısında konuşmak, toplantıya da sınıfta konuşmak, yeni insanlarla tanış insanlarla konuşmak en yaygın korkularıdır. Sosyal kaygı bozukluğu ile utangaçlık aynı şey değildir. Her utangaç insan sosyal kaygı bozukluğu tanısı alacaktır diye bir şey söz konusu değildir. Sosyal kaygı bozukluğu olan insanlar sosyal ortamlardan daha fazla kaçınırlar, sosyal olarak daha fazla rahatsızlık hissederler ve bu belirtileri, yaşamları boyunca utangaç kişilerden daha uzun süre hissederler.

Sosyal kaygı bozukluğu şiddeti, belirli birkaç korku grubundan daha yaygın korku gruplarına kadar geniş bir dağılım da olabilir. Örneğin bazı kişiler, topluluk önünde konuşmaktan kaygı duyabilir ancak diğer sosyal ortamlarda kaygılanmazlar. Buna karşılık, diğerleri pek çok sosyal ortamdan korktuklarını bildirirler. Korku sayısı diğer hastalar, örneğin depresyon alkol bağımlılığı ile ilişkilidir bir kişinin sosyal ve mesleki ilişkilerini daha çok olumsuz etkilemektedir.

Sosyal kaygı bozukluğu belirtileri;

  • Sosyal değerlendirme olasılığına maruz kalındığında sürekli, belirgin ve orantısız korku.
  • Herhangi bir durum, kişinin olumsuz olarak değerlendirileceğini yönünde bir düşünce geliştirilmesine yol açarak yoğun kaygıya sebep olur.
  • kötü hissedilecek durumdan kaçınılır ya da bunlara katlansa bile aşırı kaygı duyar.
  • Belirtiler en az altı aydır mevcuttur.

 

Kişiler, genellikle kızaracaklarından ya da terleyeceklerinden korkarlar. Topluluk önünde konuşmak ya da bir performans sergilemek, ortak tuvaletleri kullanmak ya da başkalarının olduğu yerlerde herhangi bir iş yapmak aşırı kaygıya sebep olur. Sosyal kaygı bozukluğu olan kişiler sosyal korkuları nedeniyle, genellikle yeteneklerinin daha altında olan işlerde çalışırlar. Birçoğu her gün sosyal durumlarla baş etmekten ziyade daha az memnun oldukları oyuncak sınırlı sosyal taleplerde bulunan işlerde çalışmayı tercih ederler.

Sosyal fobi, genellikle sosyal etkileşimlerin daha önemli hale geldi ergenlik döneminde başlar. Ancak bazılarına göre belirtiler erken çocukluk döneminde görülür. Kişi tedavi olmazsa Sosyal kaygı bozukluğu, kronik olup olma ihtimali vardır.Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR