Sosyal Medya Depresyon İlişkisi.Sosyal Medya Depresyon yaratır mı?
91
post-template-default,single,single-post,postid-91,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Sosyal Medya Depresyona mı sürüklüyor? Sosyal Medya Depresyon İlişkisi

Sosyal Medya Depresyona mı sürüklüyor? Sosyal Medya Depresyon İlişkisi

Sosyal medya; arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak ve onların hayatlarında neler olduğunu görmek için imkan sunmakta. Günümüzde sosyal medya, hayatımızın çok büyük bir kısmını işgal ediyor. Detloitte Global’ın 2017 yılında yaptığı Mobil Kullanıcı Araştırmasına göre; Türkiye’deki mobil kullanıcılar günde ortalama her 13 dakikada bir cep telefonlarına bakıyorlar. Yapılan araştırmalarla sosyal medya depresyon ilişkisi ortaya çıkmakta.

daha fazla zaman harcıyoruz.

Kendi hayatımızda olanları başka insanlarla paylaşmak eğlenceli gelebilir. Ancak depresyondayken, sosyal medyadan uzak kalmak yerine, sosyal medya sitelerinde kalmaya ve vakit harcamaya meyilli hale geliyoruz. Örnek verecek olursak dışarıda koşuya çıkmak veya arkadaşlarımızla yüz yüze görüşmek yerine onların İnstagram gönderilerine bakıyoruz.

Fakat depresif hissettiğimiz zamanlarda, sosyal medyada zaman harcamamız bizi depresyona daha fazla itmektedir.

başkaları benden daha iyi düşüncesi ortaya çıkıyor.

Sosyal medya toplumsal karşılaştırmaya teşvik eder.  Başkalarının gönderilerini görüp kendi hayatınızla onların hayatını kıyaslayabilirsiniz. Günümüzde yapılmış sosyal medya depresyon ilişkisini ortaya koyan birçok araştırma var. Sosyal ve Klinik Psikoloji Dergisi’nde yapılan bir araştırmada, sosyal medya sonucu depresyona girdiğimizi kendi hayatlarımızı başkalarının hayatları ile karşılaştırmamız sonucu geliştiğini belirtmiş.

Depresyondayken, sıklıkla, zevk aldığımız etkinliklere katılmamaktayız. Bir zamanlar keyif aldığımız faaliyetlerde bulunsak bile, sıklıkla aynı seviyede keyif almayız. Zaten yatakta daha fazla vakit harcadığımız bu dönemde ; sosyal karşılaştırma içimizdeki boşluğu giderek daha da fazla arttırır.

sosyal medya bağımlılığı depresyonu beraberinde getirir.

Sosyal medya kullanımı bağımlılık yapabilir ve bu sizi depresyona sürükleyebilir. Başıma çok gelen bir olay var: Sosyal medyada “birkaç dakikamı” harcamak için çevrimiçi oluyorum ve bir bakıyorum ki saatler geçmiş. Sosyal medyada çok fazla vakit geçirdiğimizde bunun gerçek bir bağımlılık haline geldiğini fark edemiyoruz. Henüz sosyal medya bağımlılığı çok popüler bir konu değil. Sosyal medya ile ilgilenmeniz alışverişe gitmek, arkadaşlarınızla-ailenizle ilgilenmek ya da egzersiz yapmak gibi aktivitelere olan ilginiz azaltıyorsa, bunun üzerine düşünmeli ve bir şeyler yapmalısınız.

 Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR