Stres ve Stres Yönetimi - Psikolog Onur Bal
1484
post-template-default,single,single-post,postid-1484,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Stres ve Stres Yönetimi

Stres ve Stres Yönetimi

Stres Nedir?

Stres kişinin biyolojik ve psikolojik dengesinin bozulmasına gösterdiği tepki durumudur. Tehdit duygusu veya acıya neden olan olaylara karşı vücudun kendi dengesini kurabilmek için verdiği normal bir fiziksel cevaptır.

Stresi yaratan; kaygı, aşırı uyarılmışlık hali, engellenme, duygusal çöküntü, gerginlik ve çatışmalardır..

Stres derecelerine göre üçe ayrılabiliriz.

Günlük stresler, gelişimsel stresler ve hayat krizleri… Günlük stresler trafik sıkışıklığı, gündelik yaşamdaki sıkıntılar ve aksamalar gibi nedenlere dayanır. Gelişimsel stresler, kişinin kronolojik yaşıyla bağlantılı yaşanan; ergenlik, orta yaş krizleri, menopoz dönemi krizleri olarak sıralanabilir. Psikolojik krizler ise insan hayatına önemli ölçüde yön veren, insan hayatını etkileyebilecek olaylardır. Ölümler, boşanmalar, ayrılıklar, hastalıklar vb…

Psikolojik Krizlerle ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için tıklayın.

Stres Tedavisi – Stres Yönetimi nedir?

Stres yönetimi bir nevi stres tedavisi işlevi görür. Stres hayatımızı idame ettirebilmemiz için gerekli bir mekanizma olmakla birlikte, buna gereğinden fazla maruz kaldığımızda ruhsal ve fiziksel sağlığımızda sorunlara yol açabilir. İş yaşamında ve günlük hayatımızda karşımıza çıkan sorunlar yüzünden kimi zaman hiçbir şeye yetemediğimizi, kontrolümüzü kaybettiğimizi düşünebiliriz. Bu düşünceler de istemsizce hayatımız üzerinde önemli bir stres faktörüne dönüşebilir. Bu gibi durumlarda fazlasıyla strese kapılsak ve hatta bazen hayatın sorunlarıyla baş edemeyeceğimizi düşünsek de, aslında en etkili çözüm stres yönetimi yapabilmeyi öğrenmekten geçmektedir.

Stres Belirtileri – Stresli insan Özellikleri

  • Yüksek tansiyon
  • Uyku güçlüğü
  • Baş ağrısı
  • Bayılma
  • Düşünme bozuklukları
  • Hafıza bozuklukları
  • Bağırsak hareketliliği

Stres Tedavisi – Stres Yönetimi

Yaşadığımız stresi yönetilebilir hale getirmek hayatımızı birçok açıdan kolaylaştıracaktır. Stres kontrolünü sağlayamadığımızda hayatımız olumsuz etkilenebilir ve günlük yaşantımız zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda bir uzmandan yardım almak stres yönetimini sağlamamız konusunda oldukça faydalıdır.

Stres yönetimi konusunda Adana Psikolog Onur Bal’dan Randevu Oluşturun.

Doğru nefes ve gevşeme teknikleri ile fiziksel aktivite stresin en önemli tedavilerinden biridir. Böylelikle, bedende rahatlama sağlanması kişinin duygu ve düşüncedeki olumsuzluklarla çok daha kolay baş edebilmesini sağlar.

Nefes egzersizleri hakkında bilgi almak için tıklayın

Sizi strese sokan durumlar için bazı küçük ipuçları verebiliriz;  

  • Stres yönetimine belli bir süre de olsa bizi geren durumdan veya ortamdan uzaklaşmak ile başlayabilirsiniz.
  • Hobilerinizin olması, kitap okumak, müzik dinlemek, spora zaman ayırmak ve meditasyon gibi etkinlikler rahatlamanız için yardımcı olabilir ve stres yönetimini kolaylaştırabilir.
  • Bunlarla birlikte üzerinizde stres yaratan duruma karşı olan bakış açınızı değiştirebilir ve eğer yapabiliyorsanız, ortamdaki stres faktörünü ortadan kaldırabilirsiniz.

 



Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR