Takıntı - OKB nedir? Nasıl tedavi edilmelidir? Psikolog » Onur Bal
1087
post-template-default,single,single-post,postid-1087,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Takıntı – Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) Nedir?

Takıntı – Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) Nedir?

Takıntı – OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) Nedir?

OKB, yaygın bilinen adıyla Takıntı; toplumun %1 yada 2’lik kısmını etkileyen bir hastalıktır. Bu da Türkiye’de neredeyse 1.2 milyon kişinin OKB ile mücadele ettiği anlamı taşımaktadır. Erkeklerde ve kadınlarda görülme sıklığı eşittir. Toplumumuzda “takıntı” olarak da adlandırılsa da toplumda “takıntı” olarak adlandırdığımız her durum Obsesif Kompulsif Bozukluk yani OKB değildir.

OKB, Aklın ısrarlı ve kontrol edilemeyen düşüncelerle dolduğu ya da kişinin bazı davranışları tekrar tekrar yapma zorunluluğu hissettiği bozukluktur.

Genellikle hamilelik, doğum, aile çatışmaları, işle ilgili ciddi problemlerin yaşanması gibi stres yaşantılarının akabinde erken yetişkinlik döneminde başlar.

 Obsesyonlar (takıntılar): İstemsiz olarak akla gelen tekrarlayan düşünceler, itkiler ve imgelerdir. Kontrol edilemezler ve akla aykırı olarak algılanırlar. Örneğin ölümcül bir hastalığa yakalanacağına ya da mikrop kapacağına ilişkin var olan tekrarlayıcı düşünceler.  Bunlar; bulaşma, kuşku, cinsel ve dini içerikli de olabilirler.

Kompulsiyon (zorlantılar): Sıkıntıyı azaltmak ya da bir felaketin olmasını önlemek için kişinin kendisini yapmaya zorunlu hissettiği tekrarlayıcı ve istemli davranışlar. Davranış açık bir şekilde aşırıdır. Örneğin mikrop kapmaktan korkan birinin günde 200 kez ellerini yıkaması ya da defalarca banyo yapması gibi. Kontrol, sayı sayma, belirli cümleleri içinden tekrar etme en sık karşılaşılan kompulsiyonlardır..

OKB sıklıkla temizlik ve düzenle ilgilidir. Kişi daha çok olmasından korktuğu bir şeyden kendini alıkoymaya çalışır. Bunlar bazen saatler hatta günün büyük bir kısmını alan temizlik törenleri; kahverengi olan şeylerden kaçınma, sayı sayma, çizgilere basmadan yürüme, uğurlu eşyaya ya da bedeninin bir yerine dokunmak gibi tekrar edici sihirli önlemler; kapı kapama, ocak söndürme, elektriği kapama gibi yapılan bir şeyin 8-10 kez ya da daha fazla kontrol edilmesi gibi farklı şekillerde gerçekleşir.

Bireylerin günlük rutinleri, işlevleri ve sosyal ilişkileri bu rahatsızlıktan ciddi anlamda olumsuz etkilenir. OKB tedavisinde genellikle; bilişsel davranışçı terapi ve ilaç bir arada kullanılır..

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR