Uyku Bozuklukları nelerdir? 3 Türü - Psikolog Onur Bal
1141
post-template-default,single,single-post,postid-1141,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,transparent_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge |,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Uyku Bozuklukları nelerdir? 3 Türü

Uyku Bozuklukları nelerdir? 3 Türü

Uyku karmaşık bir biyolojik süreçtir. Biz insanlar uyurken bilincimiz kapalıdır, ama beynimiz ve vücut fonksiyonlarımız hala aktif kalmaktadır.  Hatta biz mışıl mışıl uyurken çalışan beyin fonksiyonları (hormonlar ve çeşitli salgılar) sağlıklı kalmamıza ve en iyi şekilde çalışmamıza yardımcı olan birkaç önemli iş yaparlar.

Bu nedenle, yeterli kalitede uyku almazsanız, kendinizi yorgun hissetmekten daha fazla sorunla karşılaşabilirsiniz. Uyku bozuklukları; fiziksel ve zihinsel sağlığınızı, düşüncenizi ve günlük işleyişinizi etkileyebilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Uyku  Bozuklukları

Uykusuzluk Bozukluğu

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde uyumakta güçlük çekmişizdir. Bu durum gerek çeşitli rahatsızlıklarımızdan gerekse stres kaynaklı olabilir. Hatta hiçbir sebep olmadan bile uyku bozuklukları yaşamamız doğaldır. Fakat uykumuzun sorunlu olduğu süre çok önemlidir. Diğer psikolojik bozukluklarda olduğu gibi uyku bozukluklarında da profesyonel tektik şarttır. Okuduklarınızdan yola çıkarak tanı koyamazsınız.

Uykusuzluk bozukluğunda;

-Uykuyu başlatmada güçlük

-Uykuyu sürdürmekte güçlük

-Sabah erken uyanma

Yukarıdaki belirtilerin en az biri ile belirli olmak üzere, en az üç ay süreyle, en az haftanın üç gününde, uyku niceliği ya da niteliği ile ilgili olarak bir doyumsuzluk vardır. Fakat uykusuzluk bozukluğunun herhangi bir madde etkisi veya yoksunluğu altındayken ya da başka bir sağlık problemiyle birlikte görülmemelidir.

Aşırı Uykululuk Bozukluğu

Son zamanlarda sosyal medyada uyumak üzerine methiyeler dizilmekte, “uyuyorum, uyku çok havalı!” naraları atılmaktadır. Uykunun dinlendirici etkisi su götürmez olsa da, aşırı uykululuk hali aşırı uykululuk bozukluğu şüphesi doğurmaktadır.

Aşırı uykululuk bozukluğunda;

-Yineleyen uyku evreleri ya da birden uykuya dalma

-Kişinin uzun uzun uyuması fakat uyandığında kendini dinlenmiş hissetmemesi

-Uyku uyuşukluğu

Aşırı uykululuk bozukluğu, yukardaki belirtilerden en az biri ile belirlidir. Ana uyku evresi en az yedi saat sürmesine karşın, en az üç ay süreyle, en az haftada üç kez, klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya yada işlevsellikte düşmeye neden olan, aşırı bir uykululuk hali vardır.

Narkolepsi

Çok sevdiğim yazar Edgar Alan Poe’nun “narkoleptik” olduğu rivayet edilir. Hatta narkolepsi hastalığı vesilesiyle diri diri gömülme korkuları yaşayıp; pek çok hikayesinde narkoleptiklerin ölü sanılıp gömüldüklerine dikkat çeker. Ki bu çok nadir de olsa doğrudur.

Narkolepsi; gün içinde ani, istemsiz, aşırı uyku halidir.

  • Gece uykularının düzensizliği,
  • Uyku felci
  • Hipnagojik halüsilasyonlar (uykuyla, uyanılıklık arasında görülen hayali görüntüler)
  • Katapleksi ile tanımlanır.

Narkolepsi yaşayanlar; konuşurken, araba kullanırken, TV izlerken, aniden REM uykusuna dalar.  REM uykusuyla kas felci yaşanabilir ve kişi yere yığılır. Bazen uyansa bile bir süre hareketsiz kalabilir.

Adana Psikolog Onur Bal Randevu Talep Formu’na ulaşmak için HEMEN TIKLAYIN

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]Call Now ButtonRANDEVU OLUŞTUR